A Kaspersky Lab szakértői közzétették az elmúlt évre vonatkozó mobil fenyegetettségi elemzésüket.
A legtöbb mobil vírus a felhasználók pénzét célozta 2013-ban. A mobil vírusok módosult verzióinak célja az adathalászat, valamint a bankkártyás adatok lopása, amelyek száma húsz százalékkal növekedett. 2013-ban 2 500 banki trójai fertőzési kísérletet azonosítottak, amelyeket sikeresen blokkoltak is.
„Ma a legtöbb banki trójai támadás Oroszország és a Független Államok Közösségének országait érinti. Azonban ez a trend nem biztos, hogy sokáig így is fog maradni, mivel a kiberbűnözők egyre nagyobb érdeklődést mutatnak Európa és más országok felé is. Hiszen például ott van a Perkel, amely egy Android trójai és az európai bankokat célozza, míg a Wroba egy koreai kártékony program” — mondta Viktor Csebisev, a Kaspersky Lab vírus elemzője.
A bank trójaiak messze a legveszélyesebb mobil rosszindulatú programok a felhasználók számára. Kimutatható, hogy 2013-ban számos vírus a felhasználók pénzét célozta, amely jelentősen növelte a felhasználók pénzügyi veszteségeit. Az androidos operációs rendszert érintő támadások magas száma mögött a rendszer architektúrája, valamint egyre növekvő népszerűsége állt 2013-ban. Továbbá az elmúlt évben a banki trójaik száma ugrott meg a legnagyobb mértékben, ugyanis 2013 elején még csak 67 ismert trójairól tudtak, míg 2013 végén ez a szám már elérte 1321 egyedi mintát.
2013 számokban
- 2013-ban a Kaspersky Lab kutató közel 145 000 rosszindulatú mobil vírust azonosítottak, amely több mint háromszorosa az előző éves adatokhoz képest, amikor is mindösszesen 40 059 egyedi károkozót észleltek.
- A 2013-ban észlelt mobil vírusok 98,1 százalékával androidos készülékeket céloztak.
- Körülbelül 4 millió rosszindulatú alkalmazást terjesztettek és használtak a kiberbűnözők, amellyel úgyszint az androidos készülékeket célozták. Összesen tízmillió rosszindulatú alkalmazást azonosítottak 2012 és 2013 között.
- Az első öt ország, ahol a legtöbb felhasználót támadták meg Oroszország (40%), India (8%), Vietnám (4%), Ukrajna (4%) és az Egyesült Királyság (3%) területén azonosították.