Komoly növekedésre számít az amerikai hadiipar idén, elsősorban a Kínával és Észak-Koreával szomszédos ázsiai országok megrendeléseinek köszönhetően.
A harcigépek, a légvédelmi rendszerek és egyéb drága fegyverek lehetnek az ázsiai hadibeszerzések slágerei idén, ami pedig komoly üzleti lehetőséget jelent az Egyesült Államok hadiipara számára – derül ki a vezető amerikai fegyvergyártó cégeket tömörítő Aerospace Industries Association (AIA) kereskedelmi szervezet december végén publikált jelentéséből.
A Retuers beszámolója szerint az AIA dokumentuma mindennek elsődleges okaként a Kína egyre növekvő katonai hatalmától való rettegést jelöli meg. A szervezet előrejelzése szerint a Kínával szomszédos dél- és kelet-ázsiai államok fegyverbeszerzéseinek főkét az amerikai hadiipar látja majd előnyét, ami nem csupán ellentételezi az amerikai gyártók számára az európai fegyvervásárlások lassulását, de további növekedést is jelent a tengerentúlon.
Az AIA kereskedelmi csoport, amelynek tagjai között található a Pentagon beszállítójának számító Lockheed Martin Corp, a Boeing Co, és a Northrop Grumman Corp is, a 2013-ra szóló előrejelzésében nem közölt számszerű becsléseket, ahogy nem említ konkrét számokat az ugyancsak hadiipari boomra számító Pentagon védelmi együttműködési ügynöksége (DSCA) sem.
A védelmi ügynökség a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok Csendes-óceáni Parancsnokságához tartozó területeken 13,7 milliárd dollárra emelkedett az értékesítési szerződések értéke a 2012-es pénzügyi évben. Mindez 5,4 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
Az amerikai kormány segítségével tavaly összesen 63 milliárd dollár értékben kötöttek szállítási szerződéseket az Egyesült Államok hadiipari vállalkozásai. Az USA hadiiparának globális erejét jól szemlélteti, hogy a 2011-ben az amerikai cégek által kötött, összesen 66,3 milliárd értékű fegyverszállítási megállapodás a globális piacon az összes ilyen jellegű szerződés mintegy 78 százalékát tette ki.
Piaci szakértők egyöntetűen az Amerikába irányuló, ázsiai fegyvermegrendelések dinamikus felfutására számítanak. Így például a Northrop Grumann szöuli üzlete az első fecske lehet az ázsiai és óceániai ügyletek sorában: Korea mellett ugyani a cég Global Hawk nevű drónjai irányt komoly érdeklődést mutat Ausztrália, Japán és Szingapúr is.
Japán bevásárlásaiból a Lockheed is komoly hasznot húzhat: a kelet-ázsiai ország nemrég határozott arról, hogy kialakítja a második földi X-Band radarállomást, így komoly esély van arra, hogy Japán a Lockheed nagymagasságú védelmi rendszerének (Terminal High Altitude Area Defense System) beszerzése mellett dönt. A rendszer az atmoszférában és az űrben is képes feltartóztatni az ellenséges rakétákat. A ballisztikus rakéták elleni rétegzett védelmi rendszert építő Japán egyébként az egyik legnagyobb hadiipari vásárlónak számít az USA-ban. Különösen azután, hogy Japán már döntött arról, hogy elörgedett F-4-es vadászgépeit a Lockheed radarbiztos F-35-öseivel váltja majd ki. Az üzletre ötmilliárd dollárt szán Japán.
Mindeközben Tajvan teljes, összesen 145 F-16-osból álló légiflottájának átalakításán dolgozik, amelynek során csúcstechnológiájú radar-, és egyéb fejlett elektronikai hadászati képességekkel vértezi fel vadászgépeit. A megbízást, egy 1,85 milliárd dollár értékű szerződés keretében a Lokcheed Martin nyerte el.
Forrás: Biztonságpiac.hu