A brit BBC hírügynökség közlése szerint az e-anarchisták idén is feltörésekkel emlékeztek meg példaképükről, Guido „Guy” Fawkes-ről – aki 1605-ben ezen a napon próbálta meg puskaporral felrobbantani a londoni Parlament épületét. A kivégzett katolikus-párti lázadó, akire évszázadokig gonosztevőként tekintettek, az utóbbi években az Anonymous közösség arcává vált, a tiltakozásaik során viselt képregény-álarcnak köszönhetően.
Idén eddig az amerikai NBC tévétársaság, az ausztrál kormány és Lady Gaga popénekesnő vált bizonyítottan a politizáló hackerek áldozatává – az Anonymous elnevezésű online tiltakozó csoport Twitter-en terjesztett üzenetei azonban arra utalnak, hogy a PayPal netes fizetési rendszerből is elloptak 28 ezer felhasználói azonosító jelszót és a Symantec netbiztonsági óriáscéget is sikerült feltörniük.
Az utóbbi két vállalat egyelőre csak annyit közölt, hogy vizsgálják a támadások, illetve az esetleges behatolás valódiságát, elsősorban a felhasználói adatok biztonsága érdekében. Az állítólagos PayPal jelszó-gyűjtemény azonban a netre való felkerülése után egy idővel már nem volt elérhető a hackerek által megadott helyen – ami arra utalhat, hogy tényleges adatvesztéssel állunk szemben és a jogtulajdonos PayPal cég intézkedett a károk minimalizálása érdekében.
Az említett üzleti célpontokkal közel egyidőben az ausztrál kormányzat webportálja is elcsúfításra (defacement) került, de azt az üzemeltetők hamar mentesítették. Az ezotériával foglalkozó ascensionaustralia.com.au szájton azonban még eredeti formájában szemlélhető az e-anarchisták által terjesztett politikai üzenet – amely idén a világszerte széles körben elterjedt csúcstechnológiás, tömeges és rejtett megfigyelés ellen kíván tiltakozni.
A hackerek által a weblapokon illetéktelenül elhelyezett figyelmeztetés szerint az ausztrál politikusok kéretlenül gyámkodni próbálnak a lakosság felett – ugyanis olyan országos szintű netes szűrőrendszer bevezetését tervezik, amely megakadályozná a bűnözéssel kapcsolatos, illetve a pornográf tartalmak elérését.
Angliában a magán-biztonsági ipar viselkedése miatt ragadtak billentyűzetet a Névtelenek. Vádjaik szerint az Indect és a Tripwire cégek egy térfigyelő kamerák, illetve rendszámtábla-leolvasó eszközök hálózatára támaszkodó, adatbázis-elemző szoftvert üzemeltetnek, amely nemcsak észleli, de előre meg is próbálja jósolni a bűneseteket! Egy brit liberális jogvédő szervezet közleménye szerint ez a „Különvélemény” sci-fi világát idéző tevékenység sérti az állampolgárok méltóságát.
A maszkjuk alatt arctalanul maradó és gyakran egymást sem ismerő Anonymous-tagok most az üzeneteikben egységes alternatívát mutatnak fel a „Nagy Testvér” ijesztő világával szemben. Nézeteik szerint az „ellenőrizhetetlen és nem megrendszabályozható” globális Net fennmaradása az, ami az államhatalom ellenében is garantálhatja a polgárok szabadságjogait és digitális magánszféráját — írja a virushirado.hu.