Oroszország egy szuperholdingot hoz létre hiperszonikus fegyverek kifejlesztésére – jelentette be Dmitrij Rogozin, a hadiiparért felelős miniszterelnök-helyettes.
A hangsebesség legalább ötszörösét elérő rakéták terén az Egyesült Államok a hírek szerint jelentős előnyre tett szert, ez lehet az oka, hogy Moszkva komoly erőfeszítéseket tesz a lemaradás behozására.
A szuperholding létrehozásáról a színfalak mögött a RIA Novosztyi hírügynökség szerint legalább fél éve folyik a vita, amelyben most jutottak döntésre. Ennek értelmében a társulást az NPO Masinosztrojenyije és a Tactical Missiles Corporation (TMC) összefogásával hozzák létre, vagyis a stratégiai és a taktikai rakéták gyártóit fogják össze az első fordulóban. Az általában torlósugár hajtóműves hiperszonikus fegyver Rogozin egyik kedvenc témája. Májusban, amikor látogatást tett a TMC Raduga rakétatervező irodájában, ilyen fegyverek előállítására szólította fel az ország hadiiparát, mivel szerinte ezekre kell építeni a jövő orosz csapásmérő erejét. Emlékeztetett az amerikai X-51, Falcon, HiFire és HyFly hiperszonikus programokra, amelyek potenciális fenyegetést jelentenek Oroszország számára. Azóta több alkalommal hangot adott ennek a véleményének, kiegészítve azzal, hogy ez az új fegyvercsalád leválthatná a kiöregedett stratégiai bombázókat is. Aztán egy újabb fordulattal augusztusban egy TV interjúban azt állította, hogy nincsenek lemaradva ebben a versenyben, és hogy ezek mellett mégis szükség lehet egy új stratégiai bombázóra is. Vagyis koncepciója nem igazán kiforrott, de az biztos, hogy nagy erőfeszítésekre ösztönöz a hiperszonikus fegyverek érdekében. Még arra is utalt, hogy az új nehéz bombázó is alkalmazhatná a hiperszonikus technológiát, bár szakértők szerint az inkább alkalmas a levegőből indított rakéták esetében.
A szuperholding kifejezés használata azért indokolt, mert két óriási holdingból hozzák létre. A Tactical Missiles Corporationt 2002-ben hozták létre, része többek között a Zvezda-Strela (takitika föld-levegő rakéták), a Vimpel (levegő-levegő rakéták), az NPO Raduga (cirkálórakéta tervezés), és a Region (taktikai levegőböl indított fegyverek). Az NPO Masinosztrojenyije tervezte és gyártotta az orosz haditengerészet legtöbb víz alól indítható cirkálórakétáját, műholdakat és űrrendszereket, és már készített egy prototípust a GELA levegőből indított hiperszonikus rakétából. Ez a cég folytat együttműködést Indiával a BrahMos szuperszonikus cirkálórakéta kifejlesztésében és gyátásában, ami az orosz 3M55 Onikszon alapul. A vegyesvállalat vezérigazgatója, Sivathanu Pillai közölte, hogy ennek hiperszonikus változata, a BrahMos 2, amely 5-7 Mach sebességre lesz képes, 2017-ben kezdheti meg a repülési próbákat. Egyből három változaton dolgoznak: földi, légi és tengeri indításún. A rakétákból csak Oroszország és India, nem fogják harmadik országnak exportálni.
Az 1998-ban alapított BrahMos Aerospace Ltd szuperszonikus rakétájának (képünkön) hatótávolsága 290 kilométer, hagyományos robbanófeje 300 kg-os, csúcssebessége 2,8 Mach, s a célpontot akár a felszín felett mindössze 10 méterrel repülve érheti el.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János