A maradandó fogak elvesztése általában fogszuvasodás miatt történik. A szuvasodás eleinte nem feltűnő, ám ha nincs kezelve, akkor idővel a fogak elvesztéséhez is vezethet. Mivel sokkal költségesebb a rágószervek bármilyen jellegű pótlása a megelőzésénél, ezért érdemes a védelmük érdekében néhány szokást bevezetni.
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy melyek ezek, hogy elkerülje a fogszuvasodás kellemetlen következményeit.
Tisztítás a megfelelő eszközökkel, rendszeresen
A fogak – ha alapjában véve egészségesek – meglehetősen ellenállóak, amíg rendszeresen és helyesen vannak tisztítva. Erre a Budapest Dental állapotfelmérésén azonnal választ kap, és akár további kiegészítő eszközöket vagy termékeket is tudnak javasolni.
A hagyományos fogkefe helyett jobb eredményt lehet elérni elektromos fogkefe használatával. Gyors valamint körkörös mozgásának köszönhetően hatékonyabban távolítja el a lepedéket és kisebb az esély rá, hogy a túlzott nyomás miatt az ínyt megsérti.
A szájvizek, szájzuhany, fogselyem a nehezen elérhető helyekről is kimossa, kipucolja a súlyos károkat okozó baktériumokat.
Szűrés félévente
Még ha meg is van győződve róla, hogy fogaival minden rendben, akkor is javasolt hat hónaponként egy kontroll látogatás a fogorvosnál. A szakorvos ugyanis olyan eszközökkel rendelkezik, amelyekkel alaposabban meg tudja vizsgálni a rágószerveket.
Ráadásul a legapróbb elváltozást is felismeri, míg az önvizsgálat során a tükör előtt Ön csak bizonyos területeket láthat be, és a problémát is csak akkor veszi észre, ha tünettel jelentkezik, vagy szemmel is jól látható.
Kicsi vagy nagy a szuvasodás?
Maguk a fogak is meglehetősen kicsik, így a szuvasodás is akkor nevezhető valóban kicsinek, ha az olyan mértékű, hogy a fogszakorvos is csak speciális eszközzel látja. Ilyenkor még úgymond csírájában elfojtható a baj, egy kisebb töméssel helyre lehet hozni a fogat.
Amikor viszont már szabad szemmel is látható elváltozás figyelhető meg, esetleg jelentkeznek a kísérő tünetek: fogínyvérzés, érzékenység, fájdalom, akkor már komolyabb beavatkozás(ok)ra van szükség.
Gyakran az érintett részen gyökérkezelés, fogtömés vagy esetleg korona felhelyezése is indokolt. Ez már kiadásként is számottevőbb, arról nem beszélve, hogy hetekig kell fogászatra járni.
Ételek, amelyekkel hozzájárulhat fogai egészségéhez
A friss sárgarépa vagy zellerszár rágcsálása közben az ínyt masszírozza, és serkenti a nyáltermelést. Ezzel hatástalanítja a szuvasodást okozó baktériumokat.
Vérző ínyre magas C-vitamin-tartalmú gyümölcsök, zöldségek fogyasztása javasolt: paprika, citrusfélék, kivi, brokkoli. Érdemes mazsolát vagy naponta egy kanál szezámmagot fogyasztani. Előbbi még megtelepedni sem engedi a kórokozókat, utóbbi pedig ledörzsöli őket a fogfelszínről.
Naponta egy-két cukor- és egyéb édesítőmentes zöld tea szintén segít megelőzni a fogkő kialakulását, továbbá erősíti a fogzománcot. Ha biztosat szeretne tudni fogai állapotáról, akkor jelentkezzen be a Budapest Dentálhoz állapotfelmérésre!