Egy SSD meghajtó megbízható és praktikus megoldást jelent, ha adattárolásról van szó. Ha azt is szeretnénk azonban, hogy az SSD hosszú életű legyen, megfelelően kell használnunk.
Most hoztunk néhány hasznos tanácsot, melyekre érdemes lesz rápillantani azelőtt, hogy laptopunkba új SSD meghajtót vásárolnánk.
Miért jó választás egy SSD meghajtó?
Egy jó SSD meghajtó praktikus döntés azok számára, akik fontos adataikat megbízható helyen szeretnék tárolni. A hagyományos HDD merevlemezekkel szemben kicsik, kényelmesek és zaj nélkül működnek. Ráadásul hozzájárulnak a processzor optimális teljesítményének eléréséhez is.
Jó hír, hogy az SSD-k esetében ma már az írási műveletek számára sem kell kínosan figyelnünk. Míg ugyanis a régi SSD meghajtók élettartama csupán néhány év volt, addig az új meghajtókét már ideális esetben ennek több mint öt- vagy tízszeresében lehet mérni.
Mire figyeljünk az SSD meghajtó használata során?
Ha szeretnénk kihozni a maximumot SSD meghajtónkból, érdemes pár apróságra odafigyelni. Fontos lehet például némi üres helyet hagyni a periférián, ezáltal gyorsabb és hatékonyabb lesz a működése.
De továbbra sem árt rendszeres időközönként biztonsági mentést készíteni a fontos fájljainkról. Bármilyen strapabíró ugyanis egy merevlemez, könnyen megeshet, hogy véletlenül meghibásodik.
Végül pedig érdemes tudni, hogy az új meghajtókat sem érdemes töredezésmentesíteni, ellenben nem azért, mert ez megrövidíti az élettartamukat. Egyszerűen csak amiatt, mert teljesen felesleges időpocsékolás. A Windows SuperFetch funkcióját ugyanezen okból kiindulva érdemes deaktiválni, hiszen csak lassítja a meghajtó működését.
Hogyan optimalizálható hatékonyan egy SSD?
Az SSD-k használata tökéletes megoldást jelent azok számára, akik nem szeretnének sok időt tölteni a meghajtók optimalizálásával. Ezt ugyanis a Windows magától képes elvégezni helyettünk.
A TRIM funkciót például alapértelmezetten bekapcsolva találjuk a Windows 7 első szervizcsomagját követően, a Windows 8 és a Windows 10 pedig a töredezettségmentesítést is automatikusan letiltja, ha SSD meghajtót észlel.
A Windows 10 automatikusan kikapcsolja a fájlok indexelésére szolgáló SuperFetch funkciót is, amire még a HDD-k esetén volt szükség, az SSD meghajtók működését azonban lassítja. Ezt a funkciót Windows 7 alatt még manuálisan tudjuk kikapcsolni.
Ezekből a lehetőségekből is jól látható, hogy mára az SSD meghajtók gyártása már egészen új szintre emelkedett. Ez pedig lehetővé teszi, hogy hétköznapi felhasználóként úgy élvezhetjük a sebességet és a megbízhatóságot, hogy gyakorlatilag semmi miatt nem kell aggódnunk.
Ha pedig nem tudjuk, hogy saját gépünkbe milyen meghajtó illene leginkább, akkor a laptop gyártója oldalán megtalálhatjuk az ezzel kapcsolatos, legfontosabb információkat is.