Tíz év alatt sok minden változott: megéltünk egy világjárványt, és kitört az orosz-ukrán háború. A globálisan zajló események hatással voltak hazánk munkaerőpiaci helyzetére is – ám minden régióra és városra másképp. Cikkünkben bemutatjuk a regisztrált álláskeresők számának változásait 2012 és 2022 között, a dunántúli vármegyeszékhelyt, Székesfehérvárt véve alapul.
Székesfehérvár régen és most
Közel 75%-kal kevesebb lett az álláskereső 2022-re Székesfehérváron, mint amennyi 2012-ben volt – ez olvasható ki az NFSZ (Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat) adatbázisából. Az eredményekről részletesebb adatokat és grafikonokat a Székesfehérvárállás https://szekesfehervarallas.hu/sajtokozlemeny linken találunk.
A fehérvári, regisztrált álláskeresők számának alakulása (2012-2022)
A Székesfehérvári Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályához tíz év alatt folyamatosan, egyre egyre kevesebb álláskereső érkezett. Ez a lendület csak 2018-2020 között tört meg, egy 50%-kal emelkedő tendenciával. Különösen a koronavírus-járvány alatt tapasztalható növekedés az arányokban. Az állásukat hirtelen elvesztők tömegével, az egyetemisták időszakos hazaköltözésével ugyanis mintegy 41%-kal többen lettek regisztrált álláskeresők a 2019-es adatokhoz képest.
A nemek, korosztályok és iskolázottság tekintetében van, ahol szembetűnőek a különbségek, máshol kevésbé. Ebben az időszakban mindössze néhány száz fővel több nő volt regisztrált álláskereső, mint férfi. A legtöbben az álláskeresők közül 25-54 évesek voltak (53-69%) – ám az ő számuk egy fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Az 55 év és afeletti korosztályban azonban a csökkenés sokkal lassabb. Szemben azzal, hogy a 25-54 éveseknek mindössze egyötöde maradt álláskereső 2012-höz képest, az idősebb munkanélkülieknek még mindig több mint a fele.
Az iskolai végzettség kapcsán szintén éles eltéréseket tapasztalhatunk: 29-35%-ban az általános iskolával rendelkezők, míg 21-30%-ban a szakiskolát/szakmunkásképzőt végzettek voltak azok, akik nehezebben találtak munkát.
Így viszonyulnak a számok az országos átlaghoz
A székesfehérvári adathoz (2001 fő) képest Magyarországon 177 ezer fő volt munkanélküli 2022 június-augusztusában. Az összlakosságban előforduló munkanélküliségi ráta 3,6% volt. Ez mindenképp javuló tendenciát mutat a 2012 február-áprilisi helyzethez képest. Ugyanis akkor 496 ezer főnyi bejelentett álláskeresőt tartottak számon, és 11,5%-os országos munkanélküliségi rátát. Ami Székesfehérvárt illeti, a sajtóközlemény adatait alaposan szemügyre véve láthatjuk: erre a régióra egyre kevésbé jellemző a munkanélküliség. Országos szinten pedig elmondhatjuk, még mindig az észak- és dél-alföldi, dél-dunántúli térségben a legalacsonyabb a foglalkoztatottság.