Az ukrán válság feltámasztotta egy az orosz hadsereggel való európai összecsapás veszélyének érzetét, amire reagálnia kell az amerikai fegyveres erőknek.
A nagyszabású felkészülés egyik eleme a Striker lövészpáncélosok felhozása arra a szintre, ahol van esélyük komolyabb szerepet játszaniuk a modern harcmezőn. Ehhez elsősorban fegyverzetét kell feljavítani.
A kilenc katona szállítására alkalmas könnyű, kerekes páncélos egyetlen fegyvere egy.50-es kaliberű géppuska. A Defense News szerint a korszerűsítés keretében a járművek lövegtornyot kapnak, ezek felében 30 mm-es gyorstüzelő gépágyú, a másik felében Javelin páncéltörő rakéták kapnak helyet.
Ezt először a kilencvenes években vetették be, mint vállról indítható harceszközt, fejlett célfelismerő és -követő rendszerrel. Kora ellenére ma is hatékony fegyver, hatótávolsága több mint 2500 méter, bevethető helikopterek és épületek ellen is. A gépágyú az M2 Bradley lövészpáncéloson használt Bushmaster megnagyobbított változata, amit sikerrel vethetnek be nemcsak az orosz BMP és BTR, tehát a régebbi csapatszállítók ellen, de kilőheti legújabb generációjukat, a Bumerángot is. Az első lövegtornyos Strikereket 2018-ban kapja meg az amerikai hadsereg.
Barabás T. János