A CRITERION Biztonságtechnikai Zrt. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap pályázatára készült fejlesztése egy olyan rendszer, amely képes biztonságtechnikai, tűzvédelmi és épületfelügyeleti feladatok ellátására. A rendszer öntanuló, mesterséges intelligencián alapuló és energiahatékony, továbbá moduláris, ezáltal különböző célú, gyártmányú eszközök integrálására is alkalmas.
A rendszer az InTouch nevet kapta, amely képes ellátni egy önálló vagy több épületet magába foglaló épületcsoport védelmi és vezérlési feladatait. Modularitása miatt felhasználható épületautomatizálási, vagyonvédelmi központként is, valamint tűzjelző központként is, mivel rendelkezik EN54 szabványi megfelelősséggel és teljesítmény állandósági tanusítvánnyal. Több központ összekapcsolására is van lehetőség a nagy kiterjedésű rendszerek kiszolgálására.
A beüzemelés után a rendszer tanulási fázisba lép, információt gyűjt a hozzá kapcsolt elemekről/eszközökről, azok állapotának változásairól, amelyek segítségével növelheti a biztonságot (területek riasztóinak automatikus élesítése kilépéskor) és az energiahatékonyságot (világítás, hűtés/fűtés) , valamint képes valós adatok alapján a lehetséges meghibásodások bekövetkezése előtt azokat jelezni az üzemeltetőnek.
A kezelők, technikusok és telepítők a rendszerhez egy érintőkijelző segítségével férnek hozzá. Ezen a grafikus felületen érik el a számukra releváns információkat és beállításokat. A rendszerbe olyan intelligens detektorok, adatgyűjtők, beavatkozók is csatlakoztathatók, amelyek nem azonos gyátrótól származnak, különböző kommunikációs megoldással operálnak, azaz egymással nem kompatibilisek.
Azonban a rendszer elektronikai megoldásainak köszönhetően megoldható ezen eszközök egy közös rendszerben való működtetése.
Már a telepítésnél csökkenthetők a költségek a kábelek és kábelezések tekintetében, azáltal, hogy egy közös hurokra van szükség az egymástól független rendszerekhez képest.
A projekt során fejlesztett univerzális meghajtó-áramkörök segítségével lett elérhető ez a modularitás, amely lehetővé teszi a különböző elektromos paraméterekkel rendelkező eszközök összekapcsolását, valamint a jelenleg nem elérhető, későbbiekben fejlesztett eszközök integrálhatóságával a hosszútávú alkalmazhatóságot is biztosítja. A rendszer központjában lévő hurokvezérlő kártya része és annak processzorával együttműködő egység az univerzális hurok meghajtó és vevő egység, amely kiszolgálja a kétirányú kommunikációt és a hozzá kapcsolt elemek tápfeszültségét is biztosítja. A hurokvezérlőtől a hurkon lévő eszközök irányába, valamint fordítva is soros adatáramlás zajlik.
A hurokfeszültség, annak változása, a változások között eltelt idő, a hurkon folyó áram megváltoztatása, valamint ezek kombinációja alakítja a kommunikáció adattartalmát.
A buszon történő kommunikációs protokoll szabadon változtatható. A hurkovezérlő processzorában programozott működési módtól és a kialakított hurokprotokolltól függ a buszon a bitek értelmezése. A különböző, egymással nem kompatibilis eszközöket közös hurokba kötve a meghajtó áramkör biztosítja azok egyidejű, párhuzamos működését. Ennek az együttműködésnek az a feltétele, hogy a hurkon lévő kölünböző eszközök működési feszültség-tartományának egy közös tartományon belül kell lennie.
A processzor rendelkezik digitális-analóg (DAC) , valamint analóg-digitális átalakítóval (ADC). Előbbi 0V és a tápfeszültség (Ut, maximálisan 40V) között lineárisan szabályozható a megszólított eszköz protokolljának megfelelő feszültségszintre. Utóbbi segítségével a processzor folyamatos felügyelet altt tartja a hurok feszültségét (UL) és a hurkon folyó áramot (IL). Ezeket az értékeket a megszólított eszköz protokollja alapján a processzor kiértékeli, majd az információt a központi vezérlőnek továbbítja.
A hurok feszültség és áram szintjének folyamatos monitorozásával észlelhető a túláram és zárlati áram, valamint az idegen feszültségek, zavarjelek is. Ezeket a zavarokat áramkörbe épített elektronikus zavarszűréssel lehet semlegesíteni, továbbá szoftveresen is lehetséges ezen zavarok szűrése, ezzel stabilizálva a működést, elkerülve a hibákat és téves jelzéseket. A processzor a hurkokat az L(+)EN és az L(-)EN vezérlőjelekkel le tudja kapcsolni az áramkörről, ezáltal megvédve az elektronikát szélsőséges esetekben.
Az áramkör rugalmasságának köszönhetően egyszerű firmware módosításokkal újabbnál-újabb gyártók eszközeivel tudjuk bővíteni az alkalmazható hurokeszközöket költségesebb hardver módosítás nélkül.
További információ kérhető:
CRITERION Biztonságtechnikai Zrt.
Cím: 1139 Budapest, Teve utca 51/b.
E-mail: [email protected]
Honlap: www.criterion.hu/biztonsagtechnika