A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete – hat volt szovjet köztársaság katonai szövetsége – integrált lég- és rakétavédelmi rendszer létrehozását tervezi.
Oroszország, Örményország, Belarusz, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán és Üzbegisztán már meghozta erről a döntést – közölte nyugati katonai attasékkal Valerij Geraszimov vezérezredes egy moszkvai találkozón. A terv végrehajtásának határidejét a RIA Novosztyi hírügynökség híre szerint nem árulta el, csupán annyit, hogy ennek érdekében egy katonai bizottságot hoznak létre a napokban. A szövetségesek lelkesen fogadták Moszkva ajánlatát, hogy a rendszer részévé tennék az egy éve létrehozott orosz világűrvédelmi erőt is.
A szövetség tagjai és Ukrajna a napokban több mint 9000 katona, 100 vadászgép és helikopter részvételével közös légvédelmi hadgyakorlatot tartottak (képünkön) a területüket veszélyeztető csapások semlegesítésére.
A belarusz hírügynökség, a BelTA beszámolója arra utal, hogy részenként hozzák létre a tagországok légvédelmének összehangolását, s ebben a legmesszebb az oroszok Belarusszal jutottak – már létrehozták a közös irányító központot, döntöttek kompatibilis hírközlési eszközök alkalmazásáról és a következő évekre megtervezték a közös kiképzést és a hadgyakorlatokat.
A helyzet furcsasága, hogy már 1995-ben létrehozott Moszkva egy egyesült légvédelmi rendszert, amelyben elméletileg 10 volt szovjet tagköztársaság vesz részt, gyakorlatilag azonban csak papíron létezik – azon viszont impozáns. A hivatalos adatok szerint 20 légi támaszpont és repülőgépei, 29 légvédelmi rakétarendszer, 22 elektronikai alakulat és két orosz elektronikai hadviselési zászlóalj tartozik hozzá, és egyáltalán nem világos, hogy viszonyul ez az új szervezethez.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János