Jóri András volt adatvédelmi biztos szerint a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) jogellenesen jött létre, amit a magyar államnak mielőbb orvosolnia kell. A NAIH elnöke szerint az általa vezetett új intézmény teljes egészében független, és megfelel a vonatkozó európai uniós irányelvben megfogalmazott kritériumoknak.
A volt ombudsman szerint 2014. szeptember 29. előtt, azaz mielőtt az ő mandátuma lejárt volna, a felügyelő hatóság vezetőjét jogszerűen nem lehetett volna elmozdítani. Jóri András azt állítja: így van ez az alaptörvény szerint is, amely alapján az adatvédelmet független hatóság felügyeli. Ez a fogalom az Európai Unió adatvédelmi irányelvéből származik, és azon 2004 óta az adatvédelmi biztost kell érteni. Jóri szerint az adatvédelmi biztos korai elmozdítása az alaptörvényt is sérti.
A megoldás véleménye szerint mandátumának visszaállítása, és az úgynevezett Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság átnevezése Adatvédelmi Biztos Hivatalára. Jóri utalt arra is, hogy az adatvédelmi biztos volt munkatársait munkajogi szabályokat sértő módon bocsátották el, ezért ezzel egyidejűleg intézkedni kell jogviszonyuk helyreállításáról is.
Annak kapcsán, hogy Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke az utóbbi hónapban nyilvánosan többször is közölte, az új hatóság független, Jóri megjegyezte: az uniós jog szerint a függetlenség feltétele, hogy az adatvédelmi hatóság vezetője ne legyen mandátuma előtt elmozdítható. Márpedig 2011. december 31-én ez történt: a függetlenség megsértésével hoztak létre új adatvédelmi felügyelő szervet.
Jóri állításaira reagálva Péterfalvi kijelentette: az általa vezetett új intézmény teljes egészében független, és megfelel a vonatozó európai uniós irányelvben megfogalmazott kritériumoknak.
A jogszabály szerint a független, csak a törvényeknek alárendelt hatóság feladata a személyes adatok védelméhez, valamint a közérdekű és a közérdekből nyilvános adatok megismeréséhez való jog érvényesülésének ellenőrzése és elősegítése.
Péterfalvi Attila a brüsszeli kritikákra utalva megjegyezte, néhány kérdésben a jogszabály módosítása „talán” meg fog történni, de mint fogalmazott, ezek nem olyan kardinális kérdések, amelyek a hatóságot alapvetően érintenék.
Forrás: Biztonságpiac.hu/MTI