A budapesti Nemzetközi Rendészeti Akadémia (ILEA) segítette a közép-európai rendőri szervezetek demokratikus átalakítását – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az ILEA 20. évfolyamának évzáró ünnepségén.
A tárcavezető kiemelte: az akadémia húsz évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit, a magyar és az amerikai kormány közös elhatározásából jött létre azzal a céllal, hogy segítse a térség rendőri szervezeteinek demokratikus átalakítását, a demokratikus gondolkodásmódot tanítsa és új vezetőket képezzen a rendészeti szerveknek.
Az ILEA képzési rendszerében jelen vannak az amerikai szakmai ismeretek, az itt tanulók megkapták a szükséges képzést az új típusú kihívások kezeléséhez. A társadalmi változások új kihívások elé állítják a rendészeti szerveket, és ezekre a változásokra az ILEA-n mindig megkapják a hallgatók a válaszokat. Pintér szerint az akadémián a rugalmasság a jellemző, jól követik a technológiai és a társadalmi fejlődést a bűnüldözésben. A határon átnyúló bűnüldözés jó alapot biztosít az európai és euroatlanti együttműködéshez.
Az elmúlt tíz évben az ILEA-n végzett hallgatók közül 68-an hazájuk bűnüldözésének országos vezetői lettek, de miniszterek is kikerültek közülük.
Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete hangsúlyozta: az ILEA rendkívül fontos az USA-nak, Magyarországnak és az egész nemzetközi közösségnek. A mai világban a bűnözés is globalizált lett, a földrajzi távolság nem akadályozza a bűnözőket, így el kell érni, hogy a bűnüldözést se akadályozza. Az ILEA-n tanuló hallgatók segítenek biztonságosabbá tenni a világot – fogalmazott Bell. Az ILEA-hoz hasonló programokkal az Egyesült Államok büszkén hajt végre jelentős beruházásokat annak érdekében, hogy jobban felkészítse a rendészeti tiszteket a határokon átívelő bűnözés elleni harcra.
William R. Brownfield, az amerikai külügyminisztérium kábítószer-védelmi és rendészeti helyettes államtitkára szerint az elmúlt két évtizedben a fenyegetések nem szűntek meg, és mivel a bűnözők az egész világon együttműködnek, a rendészeti szerveknek is kooperálniuk kell. Szerte a világon az ILEA-hoz hasonló akadémiákon 55 ezren tanultak, közülük 21 ezren a budapesti intézményben.