„Ünnepelj gondtalanul!” jelmondattal szervezett sajtótájékoztatót és látványos tűzvédelmi bemutatót a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság – ezen belül a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság -, valamint a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) december 16-án az NFH épületében és a Blaha Lujza téren.
A decemberi és az újévi ünnepkör balesetmentes lebonyolítását célozta meg a BM OKF, az FTP és az NFH közös, bemutatóval egybekötött sajtótájékoztatója. Először az NFH Mechanikai és Villamos Laboratóriumában hívták fel a figyelmet a szakemberek arra, mire kell figyelni a fényfüzérek vásárlásakor. Felhívták a figyelmet az elektromos szerkezetek, kapcsolók, égők, vezetékek tűzbiztonsági jellemzőire, vagy éppen ezek hiányára.
A laboratórium munkatársai aggasztónak nevezték, hogy sok olyan fényfüzér van kereskedelmi forgalomban, amelynek elektromos csatlakozói rendkívül könnyen túlhevülnek, így gyúlékonyak. A veszélyt fokozza, hogy a karácsonyfának szánt fenyőt sokszor már hetekkel a díszítés előtt kivágják, az a meleg szobában tovább veszít víztartalmából, kiszárad és nagyon könnyen lángra lobbanhat. Az ilyen karácsonyfa egy nem biztonságos fényfüzérrel együtt időzített tűzbombát alkot, és csak idő kérdése, mikor következik be baj.
Ezt szemléltette nagyon meggyőzően a NFH által korábban letiltott, nem biztonságos termékek veszélyforrásainak, illetve a fényfüzérek „tűzlángállósági” vizsgálatának bemutatása. Bartalis-Fodor Ede laboratóriumi mérnök egy berendezéssel összekapcsolt fényfüzéren megnövelte a feszültséget, és annak a szigetelése máris lángolni kezdett. Mint mondta, az otthoni hálózaton is oly mértékben megnőhet a feszültség, amit nem bír el a selejtes, tűzveszélyes szigetelés.
Az NFH-nál 31 különböző gyártmányú fényfüzért kezdtek el vizsgálni, 26 vizsgálata fejeződött be és csak három felelt meg az előírás szerinti tűzbiztonsági követelményeknek.
A Blaha Lujza téren a BM OKF és az FTP bemutatójára is sor került, ahol először azt mutatták be a fővárosi tűzoltók, hogy mi történik akkor, amikor a meggyulladt étolajat szakszerűtlenül, vízzel próbálja eloltani valaki. A látottakat Kisdi Márk Máté, az FTP szóvivője kommentálta. A speciális berendezésen 1-1,2 liternyi égő olajra mintegy két decinyi vizet öntöttek, és abban a pillanatban öt-hat méterre csapott fel a láng. Hasonló egy átlagos konyhában már komoly tüzet okozhat.
A bemutató leglátványosabb mozzanata a tűzkonténerben szimulált karácsonyfatűz volt. Egy speciálisan berendezett konténerben lévő karácsonyfa mellé olyan tárgyakat – tv, fotel, székek stb – helyeztek el a tűzoltók, amelyek úgy égnek, mint egy átlagos szoba kellékei. A bemutató résztvevői láthatták, hogy az égő adventi koszorúból vagy karácsonyfából induló tűz és füst milyen gyorsan terjed tovább, azt házilagos módszerekkel már nem lehet eloltani. Ilyenkor csak a tűzoltók segíthetnek, rosszabb esetben már ők sem. A bemutató szervezőinek tanácsa az volt, hogy a karácsonyfa közelében legyen készenlétben olyan eszköz, amellyel a tüzet még kezdeti szakaszában el lehet oltani.
Forrás: OKF