Két évvel elhalasztotta az amerikai légierő az új generációs légi indítású cirkáló robotrepülőgép, a nehézbombázók legfontosabb harceszköze, a nukleáris töltettel felszerelhető LRSO (Long-Range Stand-Off fegyver) kifejlesztését – írta a Global Security Newswire.
A halasztás oka a pénzhiány, ami miatt több más nukleáris fegyverrendszer kifejlesztését is lelassítják. Ezek között van a két Ohio osztályú tengeralattjáró leváltása és a B-61-es bomba korszerűsítése, amelyek szintén két évet csúsznak.
Az LRSO programra 2013-ban 2 millió dollárt szánnak csupán, így a technológiai kifejlesztésre szánt pénzből 2015-ig 39,4 millió dollárt takarítanak meg. Eredetileg a most megjelölt 2015-ös indulásig a légierő több mint 800 millió dollárt szánt az új cirkáló rakétára, az új költségvetési adatok szerint 2015-2017-ben csak 625 milliót költhetnek erre a célra. A Kongresszus takarékossági döntései miatt a Pentagon a következő 5 évre 259, tíz évre 487 milliárd dollárral csökkentette költségvetését. Az ellenzék tiltakozik a nukleáris erők modernizálását hátráltató kormánydöntések ellen.
Mivel a jelenlegi robotrepülőgépek kiöregedőben vannak, kérdéses, hogyan hat majd az új fegyver munkálatainak elhalasztása a nehézbombázók új generációjának (Long-Range Strike bombázó) fegyverzetére. Ezekből az egyenként 550 millió dollárba kerülő gépekből a 2020-as évek közepétől 80-100-at akarnak rendszerbe állítani. Az Obama-adminisztráció azt tervezi, hogy legalább 2035-ig a hadrendben tartják az öreg B-52-eseket, amelyek egyedül képesek a nukleáris robbanófejjel ellátott cirkáló rakéták hordozására – ebből az AGM-86B típusból 1140 darab áll a légierő rendelkezésére.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János