Központi Bázis felügyeli az augusztus 20-ai rendezvények biztonságát az ünnepi program teljes időtartama alatt közölte Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. Rendkívüli, az emberek biztonságát veszélyeztető körülmények esetén a programokat akár meg is szakíthatják.
Ilyen döntés meghozatalára Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár jogosult, a tűzijáték nézőit a Duna-parton elhelyezett hangosítókon értesítik, ha vihar közeledik.
Az augusztus 20-ai rendezvények biztonságát az Operatív Törzs, illetve a Központi Bázis felügyeli. Feladata a nemzeti rendezvények szervezett és biztonságosabb lebonyolításával kapcsolatos teendők ellátása. Az OT vezetőjének Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár nevezte ki.
Az ünnepi program teljes időtartama alatt Központi Bázis működik Budapesten. A Központi Bázison az összes érintett szervezet (a BRFK, az ORFK, a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság, a Köztársasági Őrezred, a BKV, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Magyar Honvédség, a Nemzeti Közlekedési Hatóság, az Országos Meteorológiai Szolgálat, az Országos Mentőszolgálat, a tűzijáték lebonyolításáért felelős cégek, a Honvédelmi Minisztérium, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium) szakemberei folyamatosan figyelemmel kísérik a rendezvény lebonyolítását.
Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető rendkívüli körülmények és más elháríthatatlan okok esetén a Bázis javaslatot tesz a program egyes elemeinek, vagy egészének elhalasztására, illetve megszakítására. Az Országos Meteorológiai Szolgálat félórás rendszerességgel ad jelentést az időjárás alakulásáról, emellett 24 órás ügyelet fenntartásával biztosítja a Központi Bázissal való információcserét.
Abban az esetben, ha a tűzijáték biztonságos lebonyolítását valamely körülmény (például vihar) veszélyeztetné, a Margit híd és az Erzsébet híd között elhelyezett hangosítókon értesítik a nézőket.
Lakossági tudnivalók
Látványterület, hangosítási terület
Az augusztus 20-ai ünnepi tűzijáték elsődleges látványterülete mindkét Duna-parton a Margit híd és az Erzsébet híd közötti szakasz.
Közlekedési lezárások
A forgalom lezárását a BRFK közlekedésrendészeti munkatársai biztosítják 17 órától az érintett útszakaszokon. A területen, mint a mellékelt ábra is mutatja, 18 órától lezárják a Lánchidat. Az Erzsébet híd északi járdáját – teljes hosszában – kordonnal biztosítják a szervezők. A Fővárosi Önkormányzat által tavaly ősszel indított építkezés miatt a Margit híd is közönség elől elzárt terület lesz. A Duna pesti és budai oldala között a tömegközlekedési eszközök járatsűrítéssel közlekednek. A felszíni járatok közlekedésének fenntartása természetesen nézőszámtól is függ majd. Ha a nézők száma elér egy bizonyos tömeget, akkor a helyszínen levő szakemberek – biztonsági okokból – a tömegközlekedés leállítását kezdeményezhetik, így azok újraindításáig gyalogosan is csak az Erzsébet és Árpád hídon tud majd közlekedni a közönség.
A fent ismertetett közlekedési körülmények miatt illetve biztonsági okokból a minisztérium azt javasolja, hogy lehetőség szerint a tűzijátékra érkezők úgy tervezzék programjukat, hogy a Buda felől érkezettek a budai, a Pest felől érkezők a pesti oldalon tekintsék meg a látványosságot. Emellett a helyszínt biztosító szakemberek szabadon fogják tartani a területek biztonságos kiürítése érdekében a menekülési útvonalakat, kiürítési pontokat. Kérjük, mindannyiunk biztonsága érdekében ezeken a helyeken senki ne álljon meg, illetve minden kedves érdeklődő kövesse a műsorközlő, valamint a helyszínt biztosítók utasításait!
Központi irányítás, meteorológiai jelentések
A rendezvényt megelőző egy héten keresztül, és kiemelten augusztus 20-án a szervezők által működtetett Központi Bázison szakemberek és a szervezésért felelős irányítók csoportjához fut be minden, a rendezvénnyel kapcsolatos információ. Ezek egyik legfontosabb eleme az Országos Meteorológiai Szolgálattól befutó jelentés, amely fél óránként tájékoztatja a Központi Bázis munkatársait arról, hogy várható-e veszélyt okozó időjárási jelenség, pl. zivatar jégesővel és viharos széllel, ill. 45 km/h feletti viharos szél, felhőszakadás. Ezek mindegyike esetén legalább 30 perccel a várható esemény előtt a rakparti hangosítás és a társrendezvények hangosításán keresztül a szervezők tájékoztatják a közönséget, annak érdekében, hogy a helyszín kiürítése biztonságosan megtörténhessen. Az irányítók veszély esetén akkor is le fogják mondani az eseményt, ha a várt veszélyes időjárási helyzet végül is elmarad. Ez esetben a műsorközlő pontos tájékoztatást ad a teendőkről és a térkiürítés rendjéről.
Mentő és egészségügyi szolgáltatások
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) segítségével a rakpart mentési biztosítása kialakításra került. A Duna-parton és a nap folyamán minden eseményen mentőautókkal, esetkocsikkal, a tűzijáték alatt pedig a helyszínre kitelepített betegellátó ambulanciákkal készültek a szervezők.
A 2010. augusztus 20-i budapesti tűzijáték biztonsági térképe letölthető pdf formátumban.
Forrás: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium