Valóságos „vérfürdőt” rendezett az orosz katonai vezetésben Vlagyimir Putyin elnök. Miután kirúgta a korrupciós botrányba keveredett védelmi minisztert, akinek reformjai heves ellenállást váltottak ki a tiszti karban, nem állt meg félúton.
Putyin ezzel megerősítette azoknak a találgatásoknak igazát, amelyek szerint a panama-ügyet csak ürügynek használta, hogy megszabaduljon a közutálatnak örvendő civil minisztertől, Anatolij Szergyukovtól. Annak leváltását ugyanis az ügyben egyáltalán nem érintettek körében rendezett tisztogatással folytatta új védelmi minisztere, Szergej Sojgu tanácsára. Mellesleg Szergyukov több tucat tanácsadójának mondtak fel azonnali hatállyal.
Az igazi sort a miniszter után Nyikolaj Makarov hadseregtábornok, vezérkari főnök leváltása nyitotta meg, akinek a helyére Valerij Geraszimov vezérezredes, a központi katonai körzet eddigi parancsnoka került, aki egyúttal a védelmi miniszter első helyettese lett. Lapátra került Alekszandr Szuhorukov miniszterhelyettes is, akinek posztját Arkagyij Bahin vezérezredes, a nyugati katonai körzet eddigi parancsnok vette át. Szintén miniszterhelyettesi kinevezést kapott Oleg Osztapenko, a világűr-erők parancsnoka.
Geraszimov a második csecsen háború veteránja, aki katonai pályafutását 1977-ben szakaszparancsnokként kezdte. Egyebek mellett a rakétavédelem szakértője – írta a RIA Novosztyi hírügynökség, amely szerint komoly feladatok várnak rá. Ezek közé sorolja a vezérkari tisztek számának „optimalizálását”. Ezt ugyanis elődje olyan aránytalanul és elfogadhatatlanul leépítette, hogy az bírálói szerint szinte munkaképtelenné tette ezt a meghatározó fontosságú szervezetet. Számítanak az elemzők arra is, hogy felszámolja Szergyukov azon örökségét is, hogy az több katonai iskolát felszámolt, és azért is őt tartják felelősnek, hogy a legjobb tudósok tucatjával hagyták ott a védelmi vonatkozású projekteket, amelyek létfontosságúak ahhoz, hogy az orosz hadsereg valóban korszerű és hatékony legyen. Abban is számítanak Geraszimovra, hogy kulcsszerepet fog játszani az új védelmi miniszter mellett a hadsereg és a hadiipar viszonyának optimalizálásában, világosan meghatározva, milyen fegyverzetre van valójában szüksége a fegyveres erőknek. Igen érzékeny pont ez, hiszen Sojgunak és Geraszimovnak ésszerű egyensúlyt kell találni a külföldi és a hazai fegyverbeszerzések között, hogy ne sértsék meg az erős politikai befolyással rendelkező orosz fegyvergyártók érdekeit – írta a hírügynökség.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János
Mi sem panaszkodhatunk!