Szerdára virradóra nyugodtan telt az éjjel Londonban, a vidéki nagyvárosokban azonban a korábbinál komolyabbak voltak a zavargások. A fosztogatók Manchesterben, Birminghamben, Salfordban, Liverpoolban és Nottinghamben is összecsaptak a rendőrökkel.
Manchesterben és Salfordban fiatalok százai boltokat fosztottak ki és autókat gyújtottak fel. Birminghamben, Wolverhamptonban és West Bromwichban ugyancsak gépkocsikat gyújtottak fel, Nottinghamben pedig egy rendőrőrsöt támadtak meg a randalírozók.
Birminghamben a rendőrség gyilkosság miatt nyomoz, miután egy ember az éjjel halálra gázolt három gyalogost, majd elhajtott. Hajnalban megtalálták a gépkocsit, amellyel elütötték az áldozatokat – három muszlim férfit -, és letartóztatták a gázolás gyanúsítottját. Azt egyelőre nem tudni, hogy az eset összefüggésben áll-e a zavargásokkal.
London nyugodtan aludt
Londonban ugyanakkor viszonylagos nyugalomban telt az éjjel, miután 16 ezer rendőrt vezényeltek a főváros utcáira. A kormány közlése szerint addig maradnak ennyien az utcákon, „amíg szükséges”. Közben Skócia 250 rendőrt küld Angliába erősítésként.
A fővárosban már eléri a nyolcszázat az őrizetbe vettek száma. Londonban három bíróság egész éjjel nyitva áll, hogy eljárjon azoknak az ügyében, akiket az elmúlt napokban vettek őrizetbe. Két embert már el is ítéltek, egyiküket tíz, a másikat tizenhat hét börtönre.
David Cameron szerdán ismét egyeztetett a belügyminiszterrel és rendőrségi vezetőkkel, majd a sajtó képviselői előtt kijelentette: „képről képre” mindenkit azonosítanak, aki részt vett az elmúlt napok zavargásaiban, és őrizetbe veszik őket. A rendőrség minden támogatást megkap, amire szüksége van, és saját belátása szerint válogathatja meg az eszközeit, így ha kell, akár vízágyúkat is bevethetnek a fosztogatók ellen – mondta. A rendőrségre fordított kiadásokkal kapcsolatban megjegyezte: semmi olyat nem tesznek, ami miatt csökkenhetne az utcán lévő rendőrök száma.
Boris Johnson londoni polgármester viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad csökkenteni a rendőrségre fordított kiadásokat, amint azt az elmúlt napok történései is bizonyították. Határozott fellépésre van szükség a rend helyreállításához, és meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy a rendőrség elláthassa a feladatát – mondta a polgármester.
Becslések szerint a zavargások okozta károk a 100 millió fontot is elérhetik.
The Guardian: „a vezetőink nem tudnak megvédeni minket”
A The Guardian a gazdasági válság, a lehallgatási botrány és a zavargások kapcsán 2011-ről kijelentette: ez az az év, amikor „rájöttünk, hogy a vezetőink nem tudnak megvédeni minket”. Ennek fényében ironikus, hogy az év az arab tavasz biztató eseményeivel indult – idézi fel a lap. A Daily Mail kommentárja szerint a 16 ezer rendőrt túl későn rendelték ki a londoni utcákra. A zavargások és a gazdasági nehézségek próbára teszik a kormánykoalíciót – írta a lap hírmagyarázója. Fogalmazása szerint „őrültség több pénzt költeni nemzetközi segélyezésre, miközben csökkentenék a rendőrségre fordított kiadásokat”, hagyva, hogy a fosztogatók azt higgyék, következmények nélkül tombolhatnak az utcákon.
A brit parlament csütörtökön rendkívüli ülést tart a zavargások miatt.
Forrás: MTI