Szemeteszsák nélkül ma már nehezen tudjuk elképzelni az életet. Annyira része a mindennapoknak, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, és a kiválasztásra sem fordítunk túl sok hangsúlyt. Pedig nem mindegy, hogy mikor, milyen zsákot használunk.
A szemeteszsák méretét senki sem felejti el megnézni vásárláskor. Nem mindegy ugyanis, hogy mekkora kukába, milyen méretű és mennyi szemét gyűjtésére szeretnénk azt használni. Általában literben szokás megadni a méretet. Az elvitelesdoboz.hu webshop szemeteszsákjai között minden szükséges űrtartalomra találsz megfelelőt, a kis 30 literestől egészen a 200 literes kukazsákig.
Gondoljunk a környezetre!
A mai világban az élet minden területén oda kell figyelnünk, hogy a tetteink milyen hatással vannak a környezetünkre. Azt tudjuk, hogy a szelektív hulladékgyűjtés, bár nem jelent tökéletes megoldást, hozzájárulhat a környezet megóvásához. A külön gyűjtött hulladékok könnyebben jutnak el a megfelelő helyre, így nagyobb arányban kerülhetnek újrahasznosításra. A különböző hulladékfajták esetén más és más típusú szemeteszsákokra lehet szükség.
Környezettudatos választás
Furcsán hangozhat, de a szemeteszsákok kiválasztásánál is fontos szempont lehet az összetétel. Hiszen nemcsak a bennük lévő hulladék, de maga a zsák is szennyezheti a környezetet. Ebből a szemszögből megvizsgálva a kukazsák anyaga a legfontosabb tényező. Míg a műanyagból készült zsákok kényelmes választásnak tűnnek, a környezetre gyakorolt hatásuk miatt érdemes megfontolni az alternatívákat.
Fontos tudni, hogy bár alapvetően a műanyagot is fel lehet újra használni, azonban ez az újrahasznosítás nem 100%-os. Ezért a műanyag termékek, köztük a kukazsákok, minden esetben nagy terhelésnek teszik ki a környezetünket.
Vásárláskor azt is szoktuk mérlegelni, hogy milyen célra fogjuk használni a kukazsákot. Papírszemét gyűjtésére? Vagy nehezebb hulladékok, ételmaradék vagy akár üveg gyűjtésére? Ilyenkor a zsák anyaga és vastagsága a mérvadó.
Milyen anyagokból készülhet szemeteszsák?
A már korábban említett műanyag zsákok ételek, szivárgó hulladékok gyűjtésére lehetnek alkalmasak. Ilyenkor fontos lehet a tartós, strapabíró anyag. De léteznek környezettudatos alternatívák is:
- Biológiailag lebomló szemeteszsákok: Ezek a zsákok a természetben lebomló anyagokból készülnek. Ezáltal nem maradnak a természetben hosszú évszázadokig, így kevésbé szennyezik a környezetet, mint a műanyagból készült alternatívájuk.
- Újrahasznosított anyagból készült kukazsákok: Ezek a zsákok, ahogy a nevük is mutatja, már újrahasznosított anyagokat tartalmaznak. Így előállításuk során kevesebb új anyag felhasználására kerül sor, csökkentve a természetbe kikerülő hulladékok végső mennyiségét.
A kukazsákok környezetkímélő anyagokból készült változatai ma már felveszik a versenyt a hagyományos műanyag zsákok minőségével. Érdemes felfedezni hát a környezetbarát szemeteszsákok kínálatát. A természet hosszú távon meg fogja hálálni a gondoskodást.