Megszűnik a kötelező kamarai tagság Magyarországon a 2012. január 1-jén életbe lépő új vagyonvédelmi törvény értelmében, így a kamarai tagsági igazolványt 2012 januárjától egyetlen munkáltató sem kérheti kötelező jelleggel a dolgozóktól. A Magánbiztonsági Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MDDSZ) közleményében óva inti a magánbiztonsági szektorban dolgozókat a visszaélésektől.
A Magánbiztonsági Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MDDSZ) lapunkhoz eljutott közleményében azt javasolja a vagyonvédelmi dolgozóknak, ha olyan helyzettel találkoznak, hogy a kamarai tagságot az alkalmazás feltételéül szabják, akkor lépjenek kapcsolatba az MDDSZ-szel. A szakszervezet közleménye szerint a tagsággal kapcsolatban a „volt és a mostani kamarai tisztségviselők előszeretettel állítanak valótlan dolgokat ezzel kapcsolatban, mert féltik a (…) területi befolyásukat”.
Az SZVMSZK reakciója
„A hibákat lehet látni, felismerni, kritikát is meg lehet fogalmazni, de megoldási javaslat nélkül tenni mindezt, nem tartozik a fair play kategóriába” – reagált lapunknak Német Ferenc az MDDSZ közleményének a kamarát érintő állítására. A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) elnöke szerint jó, hogy vannak szakszervezetek, és az érdekeik is alapvetően azonosak, azonban Német úgy látja, hogy a szakmai szervezetek csak együttműködésben szolgálhatják megfelelően az ágazat és a munkavállalók érdekeit. A Biztonságpiac.hu érdeklődésére Német Ferenc közölte, hogy az SZVMSZK több alkalommal is felajánlotta a szakmai együttműködés lehetőségét a szakszervezetnek, ám érdemi választ mindeddig nem kaptak. Mindazonáltal Német megjegyezte, komoly aggályai vannak a szakszervezetek egy részének átláthatóságával, valamint azok tagságával kapcsolatban is. A kamara elnöke kifejtette: az ágazati egyeztetésen a szakszervezet 2,7 ezer fős tagságuknak köszönhetően vehetett részt, ugyanis a szakszervezet saját kimutatásai szerint ezzel már a hazánkban dolgozó húszezer fős vagyonőri létszám tíz százalékát képviselik (ez volt az ágazati egyeztetésen való részvétel kritériuma). Ezzel szemben, az SZVMSZK és a rendőrség statisztikáira hivatkozva Német közölte: Magyarországon több mint százezer vagyonőr dolgozik, és csak a kamara októberben kiküldött tagfenntartó nyilatkozatát mintegy 22 ezren küldték vissza eddig. Márpedig a számok így már igencsak ellentmondásosak. Vagyis: ha az MDDSZ számítása helyes és csak húszezer vagyonőr van az országban, akkor mindegyikük vállalta az önkéntes kamarai tagságot. Ha pedig az SZVMSZK által elfogadott létszám áll közelebb a valósághoz, és több mint százezer vagyonőr dolgozik Magyarországon, akkor az MDDSZ által képviselt dolgozók száma messze nem éri el a piaci létszám tíz százalékát. (Az SZVMSZK várakozásai szerint összesen 25-30 ezren választhatják majd januártól az önkéntes kamarai tagságot.)
Az új jogszabály szerint területi kamara minimum kétszáz fős tagsággal alakulhat, e létszám alatt pedig a tagok a kamara országos szervezete alá tartoznak majd.
Az MDDSZ szerint a kamara továbbképzést sem rendelhet el kötelező jelleggel, mivel az új törvény sem ad jogszabályi lehetőséget az oktatásra, csak azt határozza meg, hogy az erre egyébként is jogszabályi feltételekkel rendelkező kamarai tisztségviselő részt vehet a vizsgáztatásban.
Új törvény, új szabályok az alvállalkozókra
A jövő januártól hatályos törvény szerint a fővállalkozó – a megbízó írásos engedélyével – csak egyetlen alvállalkozóval köthet szerződést, amelyből egy példánynak a teljesítés helyén is megtalálhatónak kell lennie. Ha egy dolgozó olyan esettel találkozik, hogy az egyéni vállalkozói státuszt az alkalmazás feltételeként határozzák meg, a szakszervezet szerint nem szabad elfogadni ezt a helyzetet, már csak azért sem, mert „a vállalási ár az egyéni vállalkozóknál ugyanannyi mint a fővállalkozónál és azt nem adják meg senkinek”. Az adóterhek a járulék terhek ugyanúgy érintik az egyéni vállalkozókat, mint minden egyéb vállalkozást.
Forrás: Biztonságpiac.hu