A hajvesztés bizonyos mértékig teljesen természetes, hiszen a hajszálaink folyamatosan cserélődnek. Némely élethelyzetben pedig az is normális, ha a szokásosnál több hajad hullik ki: ilyen például az évszakváltás, vagy a szülés utáni időszak.
Ám ha ezek egyike sem áll fenn, viszont a megszokottnál sokkal jobban hullik a hajad – netán látványosan megritkul, vagy kopaszodó foltok jelennek meg a fejbőrödön – az mindenképp figyelmeztető jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. A részletekért olvass tovább, ha pedig érdekelnek még hasonló tartalmak, akkor kattints a Bien.hu hajápolás rovatára!
Vitaminhiány
Gyakran ez a hajhullás kiváltó oka, hiszen manapság kevesen követnek olyan étrendet, ami bővelkedik a vitaminokban és ásványi anyagokban. Ez nem is egyszerű feladat, hiszen az importált, mesterségesen érlelt zöldségekben és gyümölcsökben sajnos kevés van belőlük, így nagyon könnyen kialakulhat a vitaminhiányos állapot, aminek a hajhullás az egyik fő tünete.
Ez esetben nincs más dolgod, mint beszerezni egy jó minőségű vitaminkészítményt (akár olyat, amit kifejezetten hajhullásra ajánlanak), és tartani egy minimum 3 hónapos kúrát. Ha ezalatt nem történik változás, akkor érdemes tovább keresgélni a probléma gyökerét.
Megfázás
Nem itt, most nem a légúti betegségekre gondolunk, hanem arra a jelenségre, amikor a fejbőröd fázik meg. Hogy ez mikor fordulhat elő? Télen sajnos nagyon könnyen, pláne ha nem hordasz sapkát, vagy hajmosást, izzasztó edzést követően mész ki a hidegbe.
Akár pár perc is elég lehet ahhoz, hogy a fejbőröd megfázzon, ami a hajhullás mellett korpával, viszketéssel is járhat.
A megoldás ez esetben nagyon egyszerű: hideg időben hordj sapkát, a hajmosást pedig az esti órákra időzítsd, amikor már nem hagyod el az otthon melegét.
Stressz és drasztikus fogyókúra
Egy stresszesebb időszak nagyon megviseli az egész szervezetet: nemcsak mentálisan kerülhetsz rosszabb állapotba, hanem legyengülhet az immunrendszered, és igen, akár a hajad is elkezdhet jobban hullani.
Egy másik gyakori ok, ha hirtelen szigorú fogyókúrába kezdesz, megvonod a testedtől a tápanyagot, és kiürülnek a vitaminraktáraid.
Ezek viszont olyan dolgok, amiket némi odafigyeléssel tudsz korrigálni, így idővel a fokozott hajvesztés is megáll.
Vashiányos vérszegénység
Ez a probléma nők esetében elég gyakori, ami egyrészt az egyoldalú étkezésnek, másrészt a havi ciklus során elveszített vérnek köszönhető.
Egyéb tünetei a sápadt bőr, a gyakori fejfájás, az indokolatlan fáradtság. Egy vérvétellel könnyen megállapítható hogy tényleg ez áll-e a háttérben. Ez esetben érdemes táplálékkiegészítőként vasat fogyasztani, mellé pedig C-vitamint, ugyanis ez segíti a felszívódását.
Pajzsmirigygondok
A pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre hatással van, felborítja a hormonháztartást, hízást vagy fogyást okoz, lassítja az anyagcserét, és még a hajszálak növekedési ciklusát is befolyásolja.
A probléma vérvétellel is kimutatható, a kezelése azonban összetett, mindenképp szakorvos bevonását és életmódváltást igényel.