Összesen 97 ezer ember végezheti el idén a kormányrendeletben előírt, kötelező továbbképzést a vagyonvédelmi szakmában és egyes rendészeti feladatkörökben.
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) mai tájékoztatóján elhangzott, a magyarországi vagyonvédelmi ágazatban mintegy 85 ezerre tehető az aktív vagyonőrök száma, akiknek a kamara becslése szerint idén teljesíteniük kell a kötelezően előírt továbbképzést. Emellett nagyjából 12 ezren dolgoznak olyan munkakörökben (halőr, vadőr stb), amelyet 2014. január 1-jétől ugyancsak a továbbképzés elvégzéséről kapott igazolással tölthetnek csak be.
A szakmában sokat vitatott és támadott kormányrendelettel a kamara a kormány – a közrend és a közbiztonság erősítését célzó intézkedéscsomag részeként – a magánbiztonsági szektornak, a személy- és vagyonőri szakmánknak is presztízst kíván teremteni.
A kötelező továbbképzésen a dolgozóknak meg kell ismerkedniük a megváltozott jogszabályi környezettel, köztük a jogaikkal és kötelességeikkel kapcsolatos változásokkal. (A kötelező képzést a 2012. évi CXX. törvény és az annak végrehajtásáról szóló 68/2012. (XII. 14.) BM rendelet írja elő a vagyonőrök részére.)
A jogszabályi változások érintik a vagyonőrök intézkedési jogait és kötelességeit, az állampolgárok érdekeit szolgáló panaszkezelést, a tevékenység és a bérek differenciálását hosszabb távon előmozdító minősítést, és az ezen intézkedéseket bevezető, illetve segítő képzést.
A képzésen való részvételt minden, személy- és vagyonőr igazolvánnyal rendelkező munkavállaló részére kötelező, így ők 2014. január 1-ig kötelesek teljesíteni a törvényben meghatározott képzési és vizsgáztatási követelményeket. A vizsgával nem rendelkezők a határidőt követően nem végezhetnek vagyonvédelmi tevékenységet (a tanúsítvány megszerzéséig).
A képzés költsége 9.663 forint, a vizsga díja 1.932 forint.
A vagyonvédelmi szakmai kamara mindazonáltal segítséget nyújt a tagdíjat lelkiismeretesen megfizető tagjai részére és ezért tagdíjának erejéig, több mint 50 százalékos kedvezményt biztosít a tanfolyam díjából.
A tavaly december közepén megjelent kormányrendelet a képzési feladatokra a Belügyminisztérium Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóságát (BM OKTF) jelölte ki, a vagyonőri képzések lebonyolítására ugyanakkor az SZVMSZK-t kérte fel az OKTF. Lapunk információi szerint a vagyonvédelmi kamara 2013. január 16-án írta alá együttműködési megállapodását a BM OKTF-fel.
A belügyminiszteri rendelet valamennyi szereplőnek azonos követelményrendszert, illetve azonos felkészítést és vizsgáztatási rendet ír elő, akár mezőőrről, közterület-felügyelőről vagy személy- és vagyonőrről van szó – ismertette a megállapodás hátterét Dános Valér, a BM OKTF igazgatója. A képzés túlnyomórészt online oktatást jelent, míg a gyakorlati képzést és a vizsgáztatást országszerte 40-50 helyen, mintegy 300 oktató közreműködésével végzik majd.
Milyen érdeke fűződik a vagyonőröknek a képzéshez?
- A 2012. évi CXX. törvény és a 68/2012 (XII.14.) BM rendelet új kötelezettségeket ír elő a vagyonőrök részére, akiknek meg kell ismerkedniük új munkafeltételeikkel
- A jól képzett vagyonőr magasabb színvonalon végzi a munkáját, biztosabb az állása
- A vagyonőr jogot alkalmaz, ezért lépést kell tartania a jogszabályi környezet változásaival, hiszen a feladata mások jogainak védelme és a jogszabályok betartatása.
- A vagyonőrnek tudnia kell, milyen helyzetekben milyen jogszabályt kell alkalmaznia, meddig terjednek lehetőségei. A szakszerűtlen intézkedésnek súlyos következményei lehetnek a vagyonőrre nézve is: amennyiben hatáskörét átlépi egy adott helyzetben, akár letöltendő szabadságvesztésre is ítélhetik!
Miért áll érdekében a képzés a vagyonvédelmi iparágnak?
- Nagyszámú panasz érkezik a vagyonőrök munkáját illetően, ami rossz fényt vet az egész szakmára: számos alkalommal követelt emberéletet és okozott sérülést rendezvények szakszerűtlen biztosítása (pl. West Balkán)
- Az idén megújuló panaszkezelési rendszer a minősítési rendszerrel együtt hatékony eszköz lesz a kamara kezében, melynek segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a rendszeresen előforduló szakmai hibákat, etikai vétségeket szankcionáljuk
- A minősítési rendszer tisztítja a szakmát és jobb munkafeltételeket, magasabb életszínvonalat biztosít a munkatársak számára. A rendszeresen előforduló szakmai hibák meg fognak jelenni a kiegészítő képzés tananyagában és ez által emelkedik a szakma színvonala
Milyen közérdek fűződik a képzéshez?
- A felkészült magánbiztonsági iparág hatékonyan tudja segíteni a közhatalom munkáját, hozzájárulva ezzel is a közbiztonság javulásához, az állampolgárok komfortérzetének növekedéséhez
Forrás: BP/SZVMSZK