Gazdálkodóként folyamatosan a jogszabályokat bújod, hogy nehogy valami kimaradjon a jelentésből? Esetleg már ért valamilyen szankció a területalapú támogatások kapcsán, és szeretnéd ennek elejét venni? Abszolút igazad van. Nem éri meg bármit is kihagyni figyelmetlenségből vagy szándékosságból, mert csúszhat, vagy rosszabb esetben el is maradhat a kifizetés!
Mai cikkünkkel ehhez szeretnénk most neked segítséget nyújtani. A Morva Növénydoki jóvoltából elhoztuk azokat legfontosabb kitételeket, amiket mindenképp szem előtt kell tartanod. De ha nem szeretnél állandóan a dokumentációval bajlódni, akkor ők gazdaság adminisztráció terén is támogatnak.
Megfelelünk-e a HMKÁ 6-os pontjának?
Az adott gazdálkodási évben előírás, hogy július 15. és szeptember 30. között a talajnak minimális borítottsága legyen. Ezt hogyan tudjuk megvalósítani? Egyrészt aratást követően a fennmaradt növényi maradványokkal, másrészt spontán növényzettel.
Ezt ma már TMR rendszer is figyeli, és ha a műhold azt mutatja, hogy nem felelünk meg a kitételnek, akkor fényképet kell készíteni a megvalósulásról. Ha ezt nem tesszük meg, akkor helyszíni ellenőrzés következik, és még akár az előlegtől is eleshetünk, de következő év tavaszáig biztosan várnunk kell rá.
Milyen AÖP vállalásaink vannak, teljesítettük-e azokat?
Az agrotechnikai műveleteket 15 napon belül rögzíteni kell a legtöbb AÖP vállalás esetén. Vagyis ez azt jelenti, hogy a mikrobiológiai készítmények, talaj- és növénykondicionálók alkalmazását a Kincstárnál le kell jelenteni az említett időintervallum alatt. Emellett a számláknak is meg kell lenni, és azok teljesítési időpontjának későbbre kell esnie, mint ahogy a kijuttatás történt.
Fontos információk az AÖP biztonsági sávról
A területalapú támogatás rendszerébe újonnan került be az AÖP biztonsági sáv. Ez tulajdonképpen egy 50 méteres sávot jelent minden olyan területtől, ahol élő víz van vagy lehetne.
A mellette folyó munkálatokat tűpontossággal kell rögzíteni a Gazdálkodási Naplóban, ugyanis ezen a területen semmilyen mikrobiológiai készítményt, illetve növény- vagy talajkondicionáló szert nem szabad alkalmazni. Az első lépés az, hogy kimérjük ezt a sávot, a második pedig az, hogy felvisszük a naplóba a kezeléseket.
Vállalt kaszálások teljesítése
Ha gyepterületre vállaltunk kaszálást, akkor a TMR rendszer különösen figyeli a 15 napos bejelentést, vagyis azt, hogy a valóságban történt-e munkavégzés ez idő alatt. Ezt egyébként az Egységes Kérelembe kell felvinni.
NATURA 2000-es területeknél pedig a kaszálás előtt 5 nappal az illetékes nemzeti parkot is tájékoztatnunk kell a szándékról. Ennek elmulasztása, vagy ha bejelentés nélkül kaszálunk, szankciókat vonhat maga után.
Amennyiben a fentiekre van időnk és energiánk figyelni, és be is tartjuk ezeket, akkor minden bizonnyal nem lesz gond az előlegek és a támogatások kifizetésével. De miért kellene magunknak bajlódni vele, és észben tartani mindent, amikor biztos kezekbe ki is szervezhetjük ezeket a feladatokat?