Aki autóval jár, annak nem csupán egy esetleges defekt lehetőségével kell számolnia. Váratlanul olyan szituációban találhatjuk magunkat, mikor bizony kint rekedünk saját gépjárművünkből. Ez egy elég kényelmetlen meglepetés lehet, így hát érdemes felkészülnünk erre is.
Gyakori hibák
Bármikor találkozhatunk mindennapi életünk során olyan eshetőséggel, amikor képtelenek vagyunk kinyitni autónkat. Számtalan dolog közbejöhet. Lemerülhet a távirányító vagy az autó akkumulátora, beletörhet a kulcs, de egyéb nem várt dolgok is közbejöhetnek. Néha előfordul, hogy közvetlen a zárszerkezet hibásodik meg, főleg régebbi autóknál – ekkor bizony se a távirányító, se a kulcs nem segít. Máskor a reggeli kapkodás során felejtjük „egy pillanatra” bent a kulcsot, és máris kész a baj. Egy még kellemetlenebb meglepetés, mikor reggel azt látjuk, hogy valaki a kocsink zárjával babrált, emiatt lehetetlen azt kinyitni.
Ilyenkor felkészületlenségünk miatt sok kárt csinálhatunk saját magunknak. Az ablakot betörni nem jó móka és nem is kifizetődő, a zárszerkezet megpiszkálásával pedig tovább ronthatjuk a dolgokat. Nagyon sokan azonnal autómentőt hívnak, azonban ez nem a legjobb megoldás. Nem csupán költséges egy vontató és a szerelőműhely megfizetése, de valószínűleg napokat kell majd várnunk, mire autónkat újra birtokba vehetjük. Ezen felül számoljunk azzal is, hogy a lakatosmunkák során a nem erre specializálódott szerelők összekaristolhatják a festést, ami további költségekkel jár. Van azonban jobb megoldás. Nem csupán olcsón, de gyorsan orvosolható a probléma.
Mit tegyünk ilyenkor?
Az első és legfontosabb, hogy ne feszegessük az ajtókat. Mérjük fel alaposan mi a hiba oka. Ez néha egyértelmű, például a kulcs beletörésekor. Máskor érdemes kicsit tovább szemlélődnünk. Ha odabent a riasztó fényt ad, és nem nyílik gombnyomásra az ajtó, akkor valószínűleg a távirányító merült le. Fordított esetben az akkumulátor lehet a ludas. Ha a zár körül idegenkezűség nyomait látjuk, az is egyértelmű jel. Van, amikor azonban fogalmunk sincs, mi okozhatja a problémát, ilyenkor az elöregedett zárszerkezetben lehet belső hiba. Ha rájöttünk, mi a hiba oka, vagy legalábbis sejtjük, akkor már azzal is tisztában lehetünk, hogy képesek vagyunk-e magunk orvosolni. Egy lemerült távirányító még nem feltétlen jelent problémát számunkra, de egy komplexebb hiba esetén a legjobb dolog szakemberhez fordulnunk. Nem karosszérialakatosra kell gondolnunk ilyenkor, hanem képzett zárspecialistára. Egy megfelelő szakember, aki az autó ajtónyitás művészetére szakosodott, akár egy fél órán belül orvosolhatja a megoldhatatlannak vélt feladatot. Nem kell várni egy szerelőműhelynél, nem rondít bele a festésbe, a fényezésbe, és a legtöbb esetben a helyszínen megoldja a gondot.
Az előzetes hibafelmérés pedig fontos szerepet tölt be ebben. Ha tudja a szakember, mire számítson, akkor a megfelelő felszerelést összekészítve a lehető leggyorsabban képes segíteni a bajunkon. Talán régen ez a szolgáltatás nem volt elérhető, viszont ma már bárki igénybe veheti. Súlyos összegeket és rengeteg időt takaríthatunk meg ezzel. Az erre szakosodott emberek pedig általában kínálnak lehetőséget a rendszer zárellenőrzésére is. Ezt is érdemes beiktatnunk, mivel sokkal költségkímélőbb megoldás, és az idegeinket sem vágja tropára, ha így elejét vesszük a bajnak. Különösen fontos ez a régebbi gépjárművek esetében, mivel a kötelező műszaki során nem térnek ki alaposabban erre.