Ha a használati melegvíz előállítás céljából villanybojlert vásárolunk, már nem döntöttünk rosszul, hiszen ez egy megbízható technológia, arról nem is beszélve, hogy napelemes rendszerekkel társítva igazán zöld megoldást kínál.
Az viszont messze nem mindegy, hogy milyen bekerülési költséggel jutunk a termékhez, és azt, a megfelelő beállításokkal és karbantartással meddig használhatjuk zavartalanul, milyen gyakran kell a bojler-vízszerelő bojlercsere vagy -javítás szolgáltatását igénybe vennie.
Veszélyes takarékosság
Ha már a bojlerek üzemeltetéséről van szó, a megcélzott vízhőmérséklettel kapcsolatban érdemes egy komoly veszélyforrásra felhívni a figyelmet. A közvélekedés szerint remek spórolási lehetőség, ha az előállítandó meleg víz hőmérsékletét minél alacsonyabbra hagyjuk, hiszen így kevesebb energiát fog fogyasztani a készülék, és még hideg vízből is kevesebbet kell felhasználni a keveréshez.
Az elképzelés alapvetően nem hibás, hiszen alacsonyabb hőmérséklet valóban alacsonyabb költséggel állítható elő, viszont, amennyiben a bojler nem rendelkezik beépített védelemmel, az egészségünket komoly kockázatnak tehetjük ki a döntéssel, hiszen veszélyes kórokozók elszaporodásához teremtünk ideális körülményeket.
A legveszélyesebb baktérium, mely a sötétben, a langyos vízben vígan tenyészhet az a Legionella baktériumtörzs, mely komoly légzőszervi, emésztőrendszeri és idegrendszeri problémákat is előidézhet.
Legionella ellen védett bojler
A legújabb bojlerek tervezői természetesen erre is gondoltak, így ezek a készülékek, beállítástól függetlenül megadott időközönként 60 Celsius-fok fölé melegítik a tárolt vizet, így tizedelve az esetleg elszaporodott kórokozókat.
A modern bojler jellemzői
A kereskedelmi forgalomban kapható bojlereket jellemzően 80, 120 illetve 150 literes kapacitással vásárolhatjuk. A függőleges elhelyezés a gyakoribb, de vannak vízszintesen, tetszőlegesen felszerelhető készülékek is a piacon.
Ahogy arról fentebb szó volt, az automatikus Legionella elleni védelemre érdemes odafigyelni, hiszen ez komoly szabadságot enged a hőmérséklet beállításánál. A legkorszerűbb Hajdu készülékeket rétegfűtésű elektronikával gyártják, melynek vezérlését, karbantartását fejlett szervízmenü teszi lehetővé.
Egy korszerű bojleren LED kijelzőn tájékozódva navigálhatunk a beállítások között, sok modellnél a tartály alsó és felső részének hőmérsékletére eltérő értékeket is megadhatunk.
Mivel sok készüléket úgynevezett éjszakai árammal üzemeltetnek, így a legtöbb gyártó erre is fel van készülve, illetve hosszabb távollét esetén van olyan program, ami elősegíti az energiapazarlás elkerülését.
Az esedékes szerviz miatt sem kell jó esetben aggódnunk, hiszen a készülék magától jelzi, amikor szervizre van szüksége, mint ahogy az aktuálisan rendelkezésre álló víz mennyiségéről is pontos információt szolgáltat.