A megújuló energiaforrások térnyerésével egyre több háztartás és vállalkozás dönt a napelemes rendszerek telepítése mellett, hiszen sokak számára valóban ezek jelentik a leginkább kézenfekvő megoldást. A telepítésük egyszerű, élettartamuk alatt pedig sok problémát nem okoznak, szakszerű karbantartás mellett évtizedekig segíthetik a fogyasztók energiaellátását.
Ezek viszonylag közkeletű információk, viszont arról már kevesebb szó esik, hogy a hatékonyság megőrzése érdekében sok esetben szükség lehet a SZANA SOLAR CLEANING napelem tisztítás szolgáltatására annak érdekében, hogy a szennyeződések eltávolításra kerüljenek.
Szennyeződések a napelemen
A napelemeket a feladatukból adódóan szabad ég alatt kell elhelyezni, így természetes, hogy bizony szennyeződések is kerülhetnek a felületükre, ami akár a hatékonyságuk csökkenéséhez is vezethet.
A levegőben keringő por és egyéb apró részecskék például leülepedhetnek a panelek felszínére, és ha ezt az eső, vagy erre hivatott szakember nem távolítja el, idővel 5-40 százalékos hatékonyságvesztést is okozhatnak.
A szintén jellemző szennyeződésnek számító madárürülék talán a legkárosabb az összes közül, hiszen ez nemcsak takar, de adott esetben maró hatással is rendelkezik, így a panelek bevonatában kárt okozhat. Összességében akár 40 százalékban is ronthatja a teljesítményt, ha nem távolítják el időben.
Az őszi és a tavaszi viharok könnyen telehordhatják a napelemtelepet levelekkel és egyéb növényi törmelékkel, amik vizes állapotban megtapadhatnak a panelek felületén. Nemcsak takarnak, de hosszú távon segítik az algák, mohafélék megtelepedését is.
Városi, ipari környezetben a szmog által képzett lerakódásokkal is számolni kell, amik némi ipari zsiradékkal, olajjal keveredve filmszerű réteget képezhetnek, nagyban rontva a fényáteresztő képességet.
Profi napelemtisztítás
A beavatkozás mindig állapotfelméréssel kezdődik, az összegyűjtött tapasztalatok alapján tudják a szakemberek meghatározni, hogy milyen beavatkozásra, tisztításra, karbantartásra lehet szükség.
Amennyiben a paneleket tisztítani kell, akkor ez minden esetben speciális felszereléssel történik. A felhasznált víz nem tartalmazhat lerakódás képzésre alkalmas ásványi anyagokat, ezért a szakemberek mindig ioncserélt vagy desztillált vizet használnak.
A napelemek sok esetben a tetőn kapnak helyet, ezért a megközelítésükhöz speciális felszerelésre és alpinista tapasztalatra van szükség. Ez mind a balesetek elkerülése, mind a panelek védelme szempontjából elengedhetetlen.
Nem DIY feladat
Mivel a feladat egyszerűnek tűnhet, sokan éreznek csábítást, hogy a napelemeket saját kezűleg tisztítsák meg. Ez több szempontból is rossz ötlet. Egyrészt védőfelszerelés és alapos hozzáértés nélkül erősen balesetveszélyes (magasság, elektromosság), illetve a panelekben is könnyű kárt tenni a kontárkodással.
Tehát a napelemek tisztítása fontos, viszont mindig szakemberre kell bízni a hatékonyság és a biztonság érdekében!