Oroszország betartja a Szíriával a korszerű, hajók elleni rakétarendszerek szállításáról kötött szerződést – közölte Mihail Dmitrijev, a szövetségi haditechnikai együttműködési szolgálat vezetője.
A RIA Novosztyi hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Moszkva 2007-ben kötött szerződést Damaszkusszal Bastion hajó elleni rakétarendszerek szállításáról, amelyeket SS-N-26 Jakhont szuperszonikus robotrakétákkal szerelnek fel. Ez ellen már a szerződés megkötésekor élesen tiltakozott Izrael és az Egyesült Államok. A Jakohont hatótávolsága 300 kilométer és 200 kilogrammos robbanófejet hordoz. Jelenleg a világon egyedülálló az a képessége, hogy a célt néhány méterrel a víz felszíne fölött a kétszeres hangsebességnél is gyorsabban támadja meg.
A SIPRI, a stockholmi nemzetközi békekutató intézet szerint Oroszország a legfontosabb fegyverszállítója Szíriának. Az elmúlt öt évben a becslések szerint 36 Pantsyr-S1 mozgó légvédelmi rendszert és ismeretlen számú Igla-S hordozható föld-levegő rakétát szállított az arab országnak. Pieter Wezeman, a SIPRI egyik vezető kutatója szerint tervezik 24 MiG-29SMT vadászbombázó, ismeretlen számú Jak-130 gyakorló-csatarepülő és Buk nagyobb hatótávolságú föld-levegő rendszer eladását. Az iráni és a líbiai piac elvesztése után a szíriai fontossága megnőtt az orosz hadiipar számára – mutatott rá Wezeman, s ez lehet az egyik oka annak, hogy Moszkva ellenzi az arab ország ellen javasolt fegyverszállítási embargó bevezetését. Hogy milyen jelentőségű a szíriai kapcsolat, jól mutatja, hogy egy nemrégiben nyilvánosságra hozott amerikai kongresszusi jelentés szerint 2007 és 2010 között a szíriai fegyverszállítások adták a globális orosz fegyverkereskedelmi megállapodásoknak közel negyedét, ezzel Damaszkusz fegyverkereskedelmi szerződéseinek majd 90 százalékát adták.
Az orosz globális fegyverexport értéke tavaly meghaladta a 10 milliárd dollárt, és Dmitrijev szerint idén elérik a célként kitűzött 11,7 milliárd dollárt.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János