Az amerikai hadsereg kutatólaboratóriumának segítségével a Barron Associates Inc. azzal kísérletezik, hogy automatizált és olcsó rendszert fejlesszen ki patkányok netanítására robbanó szerkezetek felkutatására. A programról az amerikai hadsereg honlapja számolt be.
A patkányoktól elsősorban a rögtönzött, út menti pokolgépek (IED) és az elásott aknák felderítését várják. A cél egy biztonságosabb és olcsóbb felderítés lehetővé tétele, amivel katonák életét menthetik meg. Azonban mint William Gressick, a projekt igazgatója a Baronnál elmondta, a rendszer lehetővé teszi a felderítő patkányok felhasználását a terrorizmus elleni hazai harcban és más, polgári területeken is, így például a kutató-mentő akciókban. Így komoly segítői lehetnek a humanitárius szervezeteknek is.
Közismert tény, hogy az állatok minden jelenlegi műszernél hatékonyabban érzik meg robbanószerek jelenlétét. Az USA védelmi minisztériuma jelenleg – a világ számos országához hasonlóan – kutyákat alkalmaz ezek leleplezésére, és az új programnak nem célje az ebek leváltása, hanem a lehetőségek kiszélesítése és olcsóbbá tétele. A kutyák kiképzése ugyanis nagyon sokba kerül és ezért kevés van belőlük – minél több állati nyomozót tudnak a katonákhoz eljuttatni, annál jobb túlélési esélyük. A patkányok mellett szól az is, hogy sokkal kisebbek a kutyáknál, így olyan helyekre is be tudnak jutni, ahova azok nem. És szállításuk is sokkal könnyebb és olcsóbb.
Az aknák évente 15-20 ezer embert ölnek meg világszerte, gyakran évtizedekkel azután, hogy az emberek már jószerével el is felejtették azt a háborús konfliktust, amelyben lerakták őket. Ha sikerül létrehozni az aknakereső patkányokat létrehozó automatizált rendszert, ezzel világszerte felgyorsulhatna az aknamezők felszámolása.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János
HeroRats