Könnyező, viszkető szemek, köhögés, orrfolyás – néhány jellemző tünete a pollenallergiának, amivel sajnos egyre többen küzdenek. Tavasszal különösen nagy problémát okoz az arra érzékenyeknek, hiszen a virágba borult növények miatt sárgás por lepi be az autót, bútorokat.
Ilyenkor általában az otthonunkban is megjelenik a pollen. Ha pedig még a szél is segít a terjedésében, gyakorlatilag az ellehetetleníti az allergiások mindennapjait. Mit tehetünk ilyenkor?
Viselhetünk pollenszűrő maszkot kültéren, de érdemes például otthonunkba beszerezni a BonAir.hu webáruházából HEPA szűrős légtisztítót.
A légtisztító kiválasztása
Ahhoz, hogy az Ön és családja számára legmegfelelőbb légtisztítót találja meg, a szobák méretét kell figyelembe venni. A készülék hatékonyságát a szűrő mérete és típusa, valamint a légszállítás mértéke határozza meg. Minél nagyobb, illetve intenzívebb, annál jobb lesz a tisztító hatás. Többféle szűrési technológia létezik, funkció szerint lehet választani közülük.
A légcserével kapcsolatos információk is lényegesek. Ezeket úgy kapjuk meg, ha figyelembe vesszük, hogy az érintett helyiség térfogatának a többszörösével kell számolni. Emellett a természetes és mesterséges légcsere mértékével is kalkulálni kell.
Nem árt tisztában lenni a CADR adatokkal is. Ez valójában egy laboratóriumi körülmények között nyert adatsor, ami megmutatja, hogy adott készülék hány köbméter levegőt képes tökéletesen megtisztítani meghatározott idő alatt.
Lehet-e pollenmentes az otthonunk?
Ha megtisztítanánk légszűrővel a lakásunkat, majd sose lépnénk ki az ajtaján, nem is szellőztetnénk, akkor lehetne abszolút pollenmentes az otthonunk. A valóság azonban más: a ruhánkkal, a nyílászárók ki-be nyitásával bevisszük az allergéneket. Ilyenkor nagyobb fokozatra kell kapcsolni a készülék légszállítását, és újra tökéletesen tiszta lesz a levegő.
Klíma és pollenszűrés
Az igaz, hogy a klíma megszűri a levegőt, így valamennyi szennyeződést és allergént is kivon belőle. De a pollenek eltávolítására nem elég hatékony. Kicsi a légszűrő felülete, és a berendezés nem a szennyező vagy allergén anyagok közelében helyezkedik el. Érdemes inkább speciálisan pollenszűrésre tervezett eszközt vásárolni.
HEPA szűrővel a pollenek ellen
Többféle szűrő létezik, melyeknek más és más a rendeltetése. Ha mi a pollenszűrésre fókuszálunk, akkor az úgynevezett HEPA szűrőtípus ajánlott. Ez nemzetközi szinteken is bizonyított már. Közel 100%-ban kiszűri a 0,3 mikronos és annál nagyobb szennyeződéseket, illetve az allergéneket a légtérből. Emellett nagy hatékonysággal semlegesíti a kellemetlen szagokat és a dohányfüstöt, valamint a káros gázokat is.
Ha a fentiek ismeretében kiválasztottuk a megfelelő légtisztítót, majd be is üzemeltük, akkor rövid időn belül érezni fogjuk áldásos hatását. Ahhoz azonban, hogy hosszú távon szolgáljon bennünket a berendezés, a rendszeres karbantartásról sem szabad megfeledkezni! Az előszűrőt hetente, kéthetente át kell porszívózni, míg a HEPA szűrőt legalább évente cserélni is kell.