Az ukrán-orosz háború új fejezetet nyitott a fegyvertechnológia történetében. Egy ukrán különleges egység sikeres rajtaütés során alkalmazott egy olyan fegyvert, amelyet az öbölháború óta nem láttunk akcióban: az amerikai gyártmányú M712 Copperhead 155 mm-es taracklövedéket.
A művelet során az ukrán kommandósok egy lézeres célmegjelölő rendszer segítségével irányították a Copperhead lövedékeket egy oroszországi kommunikációs toronyra. A fegyver pontosan talált, és sikeresen semmisítette meg a célt. Ez a támadás rávilágít arra, hogy az ukrán erők milyen kreatívan képesek alkalmazni a rendelkezésükre álló eszközöket, még akkor is, ha azok már elavultnak számítanak.
A Copperhead lövedék az 1970-es években készült, és eredetileg a Szovjetunió elleni harcra szánták. A fegyver legnagyobb előnye a nagy pontossága, amelyet a lézeres irányításnak köszönhet. Azonban a technológia gyors fejlődése miatt a Copperhead-et az elmúlt évtizedekben fokozatosan kivonták a szolgálatból.
Az ukrán hadsereg által alkalmazott taktika több szempontból is figyelemre méltó. Egyrészt azt mutatja, hogy a régi fegyverek is képesek hatékonyan működni, ha megfelelően alkalmazzák őket. Másrészt rávilágít arra, hogy a lézertechnológia milyen fontos szerepet játszik a modern hadviselésben. A lézeres célmegjelölő rendszerek lehetővé teszik a nagy pontosságú támadásokat, és jelentősen növelik a fegyverek hatékonyságát.
Az ukrán-orosz háborúban mindkét fél számos új fegyverrendszert tesz próbára. Az ukrán erők sikeres műveletei azt mutatják, hogy képesek alkalmazkodni a folyamatosan változó harctérhez, és innovatív megoldásokat találni a kihívásokra.