A LAAD Expo 2015 Defence&Security kétévente megrendezésre kerülő kiállítás, Dél-Amerika legfontosabb, világszinten is jelentős védelmiipari szakmai rendezvénye. 2013-ban az iparág meghatározó vállalatai közül 720 képviseltette magát, és környező országaink már akkor is nemzeti standdal jelentek meg.
A Rio de Janeiróban megtartott LAAD 2015 kiállításon – az MNKH nagyon színvonalas szervezésében – Magyarország nemzeti pavilonnal képviseltette magát. A kiállítás kezdetétől fogva jelentős látogatói aktivitás volt tapasztaltható a magyar standon. Már az első napon magas szintű angolai delegációt fogadtak, a nemzeti standot többek között meglátogatta a Kameruni védelmi miniszter és a szlovák védelmi miniszter-helyettes is. Magyarország képviseletében jelen volt Konkoly Norbert, Magyarország nagykövete. „Tapasztalataim alapján kijelenthetem, hogy jelentősen növeli egy nemzeti stand presztízsét, ha az állam képviselője személyes jelenlétével is erősíti a magyar védelmiipar megjelenését” — nyilatkozta Zsitnyányi Attila, a Magyar Védelmiipari Szövetség (MVSZ) elnöke.
A program kapcsán, a második nap reggelén a jelenleg V4 elnökséget ellátó Szlovákia kezdeményezésére, V4 országok – Brazília közötti védelmiipari megbeszélésre került sor. A megbeszélés apropóját az adta, hogy a V4 országok védelmiipara együttesen hangsúlyosabban tudja képviselni érdekeit, így is ellensúlyozva a globális védelmiipari cégek agresszív üzletpolitikáját. A kora reggeli megbeszélésen Braziliát a delegáció vezetőjeként José Carlos de Nardi tábornok, vezérkari főnök, Lengyelországot Czeslaw Mroczek honvédelmi államtitkár, Szlovákiát Milos Koterec honvédelmi miniszterhelyettes, Magyarországot az MVSZ elnöke és Krankovics Sándor a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) stratégiai üzletfejlesztési igazgatója képviselte. De Nardi hangsúlyozta, hogy Brazília nem vevője kíván lenni a nemzetközi védelmiipari gyártóknak, hanem partnere. Helyi gyártásban, védelmiipari képességek fejlesztésében érdekeltek, ezért kifejezetten nyitottak a V4 országokból jelentkező technológiai transzferek iránt is.
Ehhez azonban mindenképpen szükség van bilaterális kormányzati szintű együttműködési megállapodások megkötésére, amelyhez jó kiindulási alap lehet a már aláírásra került brazil–lengyel megállapodás. Magyarország nagykövete azonnal intézkedett, s a nagykövetség munkatársainak segítségével az anyag előkészítési munkálatai azonnal megkezdődtek. A soron következő, Brazíliavárosban április 30-án megtartandó, Magyar-Brazil Gazdasági Vegyesbizottsági Ülés nagyszerű alkalmat biztosít az aláírás előkészítésére.
A török védelmi minisztérium védelmiipari államtitkársága, elektronikai hadviselési osztályának igazgatójával történő tárgyalás során kifejezte, hogy Törökország előnyben részesíti a kis országokat, egyenrangú félként tudnak dolgozni, elmondása szerint kifejezetten magyar védelmiipari cégekkel szeretnének együttműködéseket a rugalmasságukból és szakképzettségükből kifolyólag. A brazil védelmi minisztérium tudomány és ipari-technológiai igazgatóság igazgatójának elmondása szerint a cybervédelem és a biológiai laboratórium fejlesztése terén lát ígéretes együttműködési lehetőségeket Magyarországgal.
Az MNKH, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szakmai irányítása alá tartozó vállalatként, a magyar védelmiipar teljes vertikumát átfogva segíti elő az exporttörekvéseket. A védelmiipari vállalatoknak az állam által történő segítése azért is élvez kiemelkedő prioritást, mert ezen cégek nagy hozzáadott értékkel termelnek és exportügyleteik lebonyolítása komplex, gyakran állam-állam közötti együttműködéseket igényel. A kiállításon tapasztaltak is azt mutatják, hogy különösen fontos az együttműködés a hazai védelmiipari cégek között. Az állam támogató szerepe mellett az exportsikerek eléréséhez az is szükséges, hogy más országokhoz hasonlóan a hazai felhasználók is éljenek a pozitív elbírálás lehetőségével, magyar termékeket vásároljanak.
Az MNKH-MVSZ együttműködés keretében felkerült a védelmiipari szövetség is a tablókra, így közvetve minden hazai védelmiipari cég képviseltette magát. A rendezvényen nagy sikere volt az MNKH közreműködésével létrejött 2015-ös Magyar Védelmiipari Katalógusnak és a cégek előadásait, prospektusait, videóit tartalmazó pendrive-nek is. A nemzeti standnak és a kiadványnak köszönhetően olyan megkeresések is érkeztek, amelyek jelen nem lévő magyar cégeket érintettek. A résztvevők legjobb tudásuk szerint bemutatták a cégeket, termékeiket, elérhetőségeiket megadták az érdeklődőknek.
Az ehhez hasonló nagy nemzetközi védelmiipari kiállításokon nem csak a cégeknek, hanem az országnak is fontos a megjelenés, hiszen jelenlétével nyilváníthatja ki azt, hogy folyamatosan a védelmiipar szereplői között kíván lenni, amely elengedhetetlen előfeltétele ezen a szűk piacon történő érdekérvényesítéshez — áll az MVSZ közleményében.
Magyar cégek a LAAD 2015-ön
– Avis Ignis Kft.
– BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft.
– Carinex Kft.
– GAMMA Műszaki zRt.
– Magyar Védelmiipari Holding Kft.
– MLR Tech Üzemeltetési és Szolgáltató Kft.