A Magyar Honvédség tizenhat katonája nyolc héten keresztül egy speciális képzésen vesz részt a HungaroControl Zrt. háromdimenziós toronyszimulátorában.
A katonai légiforgalmi irányítók megfelelő felkészítésének jelentőségét hangoztatta Fodor Lajos, a honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára június 20-án, a háromdimenziós repülőtéri irányítói szimulátoros képzés budapesti sajtóbemutatóján. A speciális képzés a haderő légiforgalom-szervezési rendszerének korszerűsítését célzó MANS (Military Air Navigation Services) 2010+ program keretében valósul meg. A korábban kizárólag külföldön elérhető képzés során a három magyar katonai repülőtér (Pápa, Szolnok, Kecskemét) irányítóit készítik fel Közép-Európa legmodernebb repülőtéri szimulátorában.
A magyar légiforgalmi szolgálat már eddig is sikerrel alkalmazta toronyszimulátorát a polgári légiforgalmi irányítók képzésére, ám ez az első alkalom, hogy a létesítményt honvédségi képzés céljaira használják. Az oktatás a repülőterek szimulációs látványképeinek felhasználásával az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) alárendeltségében működő katonai repülőterek irányító szakállományának felkészítését, jártasságának fenntartását, illetve a speciális repülésirányítási eljárások begyakorlását, tesztelését biztosítja.
Fodor Lajos, a honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára a katonai légiforgalmi irányítók magas szintű kiképzésének jelentőségét hangsúlyozta, és hozzátette: a honvédség és a HungaroControl szoros együttműködése a felek közös érdeke.
A repülőtéri toronyirányítást modellező berendezés a ferihegyi és a vidéki repülőterek valósághű megjelenítésén kívül egy „szintetikus” repülőtéren is alkalmas bármilyen időjárási tényező, forgalmi helyzet, műszaki probléma és kényszerhelyzet modellezésére. A képet jelenleg öt vásznon, 180 fokos látószögben jelenítik meg: ez szabadon mozgatható és forgatható. A HungaroControl a jövőben mindenképpen fejleszteni szeretné a szimulátort, a tervek szerint a későbbiekben tizennégy vászonra vetített, a valódi irányítótornyokéval megegyező 360 fokos látvány várná a gyakorló irányítókat.
A Egységes Európai Égbolt a polgári és a katonai légiforgalmi irányítás együttműködését ösztönzi úgy a rugalmas légtérhasználat, mint az irányítási rendszerek összehangolása és a közös döntések terén.
Forrás: 3Dportal.hu