Az illetékes londoni bíróság végzése szerint vérmintát vehetnek az orvosok a délnyugat-angliai Salisbury városában csaknem három hete idegméreggel megmérgezett Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynöktől és lányától, Julija Szkripaltól, annak érdekében, hogy a mintát a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) Nagy-Britanniában dolgozó szakértői is megvizsgálhassák.
Csütörtökön hazaengedték a kórházból azt a rendőrt, aki a sürgősségi szolgálatok tagjai közül elsőként ért az incidens helyszínére, és szintén súlyos mérgezést szenvedett. A vérmintáról szóló döntést a londoni felsőbíróság azon tanácsa hozta, amely a cselekvés- és döntésképtelenné vált emberek ügyében folyó hatósági vizsgálatok elvégzéséhez szükséges határozatokra szakosodott.
A 18 oldalas végzés részletes jogi levezetés eredményeként megállapítja, hogy sem Szergej Szkripal, sem lánya állapota nem teszi lehetővé önálló döntésüket a vérminta vételéről és átadásáról az OPCW szakértőinek.
Az eljáró bíró ugyanakkor arra a véleményre jutott, hogy mindkettőjük érdekeit az szolgálná a legjobban, ha az OPCW által igényelt vérmintát a kezelőorvosok levennék és átadnák a szervezet szakértőinek.
Az OPCW szakemberei a brit kormány meghívására hétfőn érkeztek Nagy-Britanniába, és irányításukkal több külföldi laboratóriumban párhuzamosan vizsgálják a Salisburyben használt hatóanyagot.
Az azonosítási eljárás a brit kormány szerint legalább két hétig eltart, és célja a brit szakértők által elvégzett eddigi vizsgálatok eredményeinek független ellenőrzése.
A londoni felsőbíróság csütörtöki végzésében azonban az eljáró bíró felfedi, hogy Szkripaléktól a brit szakértők már vettek vérmintát, és ennek vizsgálata Novicsok osztályú idegméreg vagy ahhoz nagyon közeli összetételű hatóanyag jelenlétét mutatta ki.
A végzés szerint ezt a vizsgálati eredményt a brit védelmi minisztérium Porton Downban működő vegyi és biológiai kutatóintézetének egy szakértője tárta a bíróság elé.
Theresa May brit miniszterelnök már a múlt héten, a londoni alsóház képviselőinek adott tájékoztatásában bejelentette, hogy a Porton Down-i kutatóintézet szakértőinek megállapítása szerint a Novicsok nevű, oroszországi fejlesztésű, fegyverekben is használható minőségű idegméreg-hatóanyaggal mérgezték meg Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredesét, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynökét és lányát.
Szkripalék állapotáról a londoni felsőbíróság csütörtökön ismertetett végzése megállapítja: egyelőre nem tudható, hogy a mérgezés hosszú távon pontosan milyen hatást gyakorol egészségükre, de az eddig elvégzett orvosi vizsgálatok arra vallanak, hogy sérülhettek mentális képességeik.
Az eljáró bíró szerint e sérülés mértéke jelenleg nem megállapítható, és nem lehet megmondani azt sem, hogy Szkripal és lánya mikor, vagy milyen mértékben nyeri vissza mentális képességeit.
A végzés szerint mindketten válságos, de stabil állapotban vannak, de nem elképzelhetetlen, hogy állapotuk esetleg gyors romlásnak indulhat.
Szkripalt és lányát március 4-én találták eszméletlenül Salisbury belvárosi bevásárlóközpontja előtt, egy padon.
A helyszínre elsőként érkező rendőr, Nick Bailey is mérgezést szenvedett, és sokáig súlyos állapotban kezelték, de a területileg illetékes Wiltshire megyei rendőrség parancsnoka csütörtök este bejelentette, hogy Bailey-t aznap hazaengedték a kórházból.
Állapotáról sem a kórház, sem a rendőrség nem adott részletes tájékoztatást, de a nevében felolvasott nyilatkozatban szerepel, hogy valószínűleg soha nem lesz képes korábbi normál életvitelének folytatására.
London gyilkossági kísérletnek tartja a mérgezéses incidenst, amelyért Oroszországot tekinti felelősnek. Boris Johnson brit külügyminiszter a minap úgy nyilatkozott, hogy „elsöprően nagy valószínűséggel” Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött az akcióról.
Moszkva azonban tagadja, hogy köze lenne Szkripal és lánya megmérgezéséhez, és többször felajánlotta együttműködését az ügy kivizsgálásában, de ehhez kézzelfogható bizonyítékokat követel a brit féltől.
Az incidens után London 23 – a brit hatóságok szerint hírszerzési tevékenységet folytatót – orosz diplomatát kiutasított. Moszkva nem sokkal később ugyanennyi brit diplomatát szólított fel távozásra, emellett az orosz kormány elrendelte a szentpétervári brit konzulátus bezárását, és leállíttatta Oroszország területén a világ több mint száz országában kulturális és oktatási tevékenységet folytató British Council tevékenységét.