A világ egyik vezető fegyverszállítója Oroszország, amely ráadásul egyre növeli részesedését a piacon. Moszkva több mint 60 országnak szállít fegyvereket, köztük a legmodernebb vadászgépeket, helikoptereket, tankokat, és hadihajókat. A vásárlói közé tartozik Kína, India, Algéria, Venezuela, Vietnam és Irak, és az embargó hamarosan várható feloldásával jelentős erővel csatlakozik a sorhoz Irán.
A világ vezető szakértőit képviselő Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) adatai szerint a világ fegyverpiacának jelenleg 27 százalékát uralja Moszkva, de várható részesedésének növekedése, miután fegyverkivitele az elmúlt öt évben negyven százalékkal emelkedett.
A Zvezda orosz televíziós csatorna a sikereket annak tulajdonította, hogy az orosz kínálat általában olcsóbb és hatékonyabb az amerikainál, például a Szuhoj Szu-30-as a McDonnell Douglas F-15 Eagle légifölény-vadásznál, vagy az Sz-300-as légvédelmi rakétarendszer az MIM-104 Patriotnál – írta a Szputnyik hírügynökség. A harmadik generációs amerikai M1 Abrams nehézpáncélos nemcsak sokkal drágább, de sokkal nehezebb is az orosz T-90-esnél – igaz, arról nem szóltak az adásban, hogy mekkora a különbség a páncélvédettségben az amerikai javára. A fegyverkereskedők az orosz fegyverek szíriai bevetései nyomán az irántuk való érdeklődés jelentős növekedésére számítanak.
Bár Moszkva fegyverrendelési állománya jelenleg mintegy ötvenmilliárd dollár, Vlagyimir Putyin orosz elnök arra panaszkodott a napokban, hogy a nyugati kormányok és fegyvergyártók tisztességtelen versenyt támasztanak az orosz iparnak. A The Moscow Times úgy véli, ezzel az Ukrajna elleni agresszióra válaszul meghirdetett nyugati embargóra célzott.
Barabás T. János