Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapata egyértelműen elhatárolódott Bryan Lanza republikánus stratégától, aki azt állította, hogy egy jövőbeli Trump-adminisztráció nem helyezné előtérbe az Ukrajnától elcsatolt területek visszaszerzését. Lanza, aki korábban Trump kampánycsapatában dolgozott, a BBC-nek adott interjúban azt mondta, hogy a béketárgyalások fókuszában az Ukrajnával való megegyezés állna, nem pedig az elvesztett területek visszaszerzése.
Lanza kijelentései szerint, ha Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „csak a Krím visszaszerzésével hajlandó tárgyalni,” akkor szerinte „nem gondolja komolyan a békét.” Trump hivatalos csapata azonban gyorsan reagált: közölték, hogy Lanza már nem tagja a kampánystábnak és nem képviseli Trump hivatalos álláspontját.
A kampányidőszakban Trump többször ígéretet tett arra, hogy „egy napon belül” véget vetne az ukrajnai konfliktusnak, bár részleteket nem közölt arról, hogyan érné ezt el.
A csatolt területek kérdése Oroszország 2014-ben csatolta el a Krím félszigetet, majd 2022-ben négy további ukrajnai régió – Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja – annektálását is bejelentette, bár ezek felett a teljes katonai irányítást sosem gyakorolta. Zelenszkij álláspontja világos: az orosz csapatok teljes kivonulása és az elcsatolt területek visszaadása nélkül nem lehet valódi béke.
Moszkva részéről nyitottság mutatkozik a Trump által felvetett béketerv hallgatólagos tárgyalására, melyet Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes is megerősített, mondván, hogy „zárt csatornákon keresztül” folytatnak egyeztetéseket Washingtonnal. Rjabkov ugyanakkor megjegyezte, hogy Moszkva kizárólag olyan javaslatokra kíváncsi, amelyek elősegíthetik a konfliktus megoldását, és nem támogatják további segélyek küldését Kijev számára.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter szintén kész együttműködni egy esetleges Trump-adminisztrációval. „Ukrajna nyitott a tárgyalásra” – jelentette ki Szibiha, emlékeztetve arra, hogy Zelenszkij volt az elsők között, aki üdvözölte Trump megválasztását.
Trump bírálja Ukrajna katonai támogatását Trump régóta bírálja az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyeket, és kijelentette: ha visszatér a Fehér Házba, akár le is állíthatja a támogatást. Egy korábbi kampányeseményen azt mondta, hogy Washington túl sok pénzt áldoz az ukrán háborús erőfeszítésekre, és megígérte, hogy „rendet tesz” ebben az ügyben.
A Biden-kormányzat ugyanakkor megerősítette, hogy Trump hivatalba lépése előtt még megérkezik Kijevbe egy 6 milliárd dolláros, már beígért katonai támogatási csomag. Az amerikai külügyminisztérium adatai szerint a háború kezdete óta az Egyesült Államok 64 milliárd dollár értékben biztosított katonai segítséget Ukrajnának.