Új termobarikus rakétákat fejlesztettek ki Oroszországban. A termobarikus fegyverek a nukleáris eszközök után a legnagyobb pusztító erejűek.
A TOS-1 (képünkön) és a TOS-1A rakéta sorozatvetőkhöz kifejlesztett fegyver 90 kilogrammos üzemanyag-levegő robbanófejjel rendelkezik, hatásos hatótávolsága 6 kilométer. A RIA Novosztyi hírügynökség beszámolója szerint a napokban sikeresen próbálták ki a déli katonai körzetben az új üzemanyag – vagyis gyújtó – keverékkel és új motorral felszerelt rakétát.
A termobarikus fegyverek (a szó a görög hő és nyomás szavakból származik) a nukleáris eszközök után a legnagyobb pusztító erejűek. Mivel a légköri oxigént használják, és nem „viszik magukkal” az oxidánst, azonos súly mellett sokkal nagyobbat robbannak a hagyományos bombáknál, lövedékeknél. Bár az orosz hírek az új rakétát „nehéz lángszóróként” emlegetik, a termobarikus fegyver ennél jóval több. Robbanó ereje hatalmas – a pusztítást első hulláma a kis robbanó töltettel begyújtott üzemanyag-párafelhő keltette, hosszan tartó nyomással jön, a második az utána keletkező vákuum, és csak a harmadik a rettenetes hőfokú – 2500-3000 fokos – tűz. Az „üzemanyag” a leggyakrabban etilén oxid vagy propilén oxid, de porított fém, alumínium vagy magnézium is lehet.
Ezeket a fegyvereket az amerikaiak már a vietnami háborúban is széles körben használták, és bevetették az afganisztáni harcokban is. Az oroszok Csecseföldön alkalmazták, és számos változatot fejlesztettek ki. Az RPG-7-es gránátvetőből kilőhető termobarikus rakéta pusztító körének sugara 10 méteres, GM-94-es 43 milliméteres kézi gránátvető mindössze 160 grammos lövedéke 3 méteren belül halálos. A kifejezetten termobarikus rakétára korszerűsített gyalogsági RPG-k (RPO-A és RPO-M) lövedékének pusztító ereje megfelel egy 152 mm-es ágyúénak.
Barabás T. János