Vasárnap nyitja meg kapuit a világ egyik legnagyobb légiipari kiállítása és vására, a Dubai Air Show. A kétévente megrendezett eseményen idén mintegy 50 országból 1000 kiállító és 55 ezer szakmai látogató vesz részt.
Nyugati elemzők szerint a két legizgalmasabb látványosság a Boeing 787-es utasszállítója és Bell Boeing MV-22-es billenő rotoros repülőgépe lesz. Míg a védelmi költségvetések világméretű csökkentése rányomta bélyegét az air show-kra, ez Dubaiban nem érezhető, mivel a Közel-Kelet felvevő piaca bár némileg lassult, továbbra is növekedik, magához vonzva a gyártókat.
Különösen vérmes reményekkel utaznak Dubaiba az oroszok, akik 2025-ig 90, 2035-ig 180 vadászgépet szeretnének eladni a Közel-Keleten. Elsősorban két típusban bíznak, az úgynevezett 4++ generációs Szu-35-ösben és a MiG-35-ösben. A RIA Novosztyi hírügynökség szerint a gépek mellé Moszkva katonai-műszaki kooperációs csomagot is kínál. A Rosoboronexport, a fegyver külkereskedelemért felelős orosz állami vállalat a Perzsa Öböl és az arab félsziget több országának kíván olyan javaslatokat tenni, amelyek erősíthetik védelmi képességeiket. A cég küldöttségét vezető Mihail Zavalij elmondta, hogy a fentieken túl közel-keleti országok érdeklődést mutatnak a Szu-30MK2, a MiG-29-es, a Jak-130-as kiképző gép,s a Mi és a Ka helikopterek különböző típusai iránt is. A kiállításon bemutatnak légvédelmi fegyverrendszereket is.
A Rosoboronexport a világ fegyverpiacának egyik vezető vállalata, amely évente az orosz fegyverexport több mint 80 százalékát bonyolítja. Abból a több mint 70 országból, amelyekkel Oroszország katonai-haditechnikai együttműködést folytat, 48-ban jelen vannak a képviselői.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János