Kiöregedtek az orosz stratégiai légierő gépei, ezért Vlagyimir Putyin elnök úgy döntött, hogy ki kell fejleszteni egy új, nagy hatótávolságú stratégiai nehézbombázót, tekintet nélkül a várhatóan igen magas költségekre. A stratégiai légierő parancsnoka pedig beszámolt arról, hogy már meghatározták a PAK DA nevű repülő legfontosabb technikai mutatóit.
A tervek szerint a Tupoljev tervező iroda, a projekt gazdája még az idén elkészíti az előzetes terveket és a prototípus 2020-ban már repülni fog, így 2025-re állíthatják hadrendbe. Az ötlet nem új – valójában a Tupoljev-iroda már 2009 óta dolgozik a gép tervein a védelmi minisztérium megrendelésére – írta az Aviation.
A napokban az orosz légierő fennállása 100. évfordulójának közeledte alkalmából a vezető katonai elemzők részvételével kerekasztal-tanácskozást tartottak Moszkvában, amelynek központi témája az új stratégiai bombázó volt. A szakértői vélemények erősen eltérőek voltak, abban azonban teljes volt az egyetértés, hogy továbbra is fenn kell tartani és fejleszteni kell a meglévő bombázókat. A Tupoljev Tu-95MS (66 darab), a (képünkön látható) Tu-160 (16 darab) és a Tu-22M3 (118 darab) típusú gépek még évekig szolgálhatnak, amennyiben fejlesztik őket. A három típusból a két első korszerűsítése folyamatban van, az utolsóból pedig az első felfejlesztett példányt már átadták a véderőnek.
A fejlesztésről megjelent hírek arra utalnak, hogy az oroszok teljesen új, és eredeti céljuktól alapvetően eltérő célokra akarják felhasználni ezeket a bombázókat. A beszámolók szerint a felfejlesztett gépek alkalmasak korszerű, precíziós, nem nukleáris robbanófejek célba juttatására, ami „igen hasznossá teszi ezeket helyi konfliktusokban”.
Bár ebben az elemzők egyetértettek, abban már egyáltalán nem, hogy egyáltalán van-e szükség új stratégiai bombázóra. Andrej Frolov, a stratégia- és technológiaelemző központ igazgatóhelyettese szerint a hagyományos nukleáris triád (stratégiai bombázók – szárazföldi telepítésű rakéták – tengeralattjáróról kilőhető rakéták) fenntartása túlságosan nagy és értelmetlen anyagi terhet jelent, míg Alekszandr Saravin, a politikai és katonai elemző intézet igazgatója pont ellentétes álláspontra helyezkedett. Végül a résztvevők konszenzusra jutottak abban, hogy fenn kell tartani a meglevő bombázókat, amelyek az ország óriási területére való tekintettel hasznosak lehetnek a helyi konfliktusokban. Ugyanakkor elő kell készíteni a PAK DA gyártását – amikor erre sor kerülhet, addig eldőlhet, valóban szükség van-e rá, és a kifejlesztés költségei nem olyan jelentősek, hogy amiatt lemondjanak a lehetőségéről.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János