Kezdő kertészként sokan nincsenek vele tisztában, hogyan is ápolják megfelelően a növényeiket. Nem, nem elegendő a locsolásra koncentrálnod, gondoskodnod kell a megfelelő tápanyagbevitelről is. Erre a célra pedig egy megfelelően kiválasztott szerves tápanyag lehet a legalkalmasabb választás.
Ha eddig még nem sikerült tapaszlatot szerezned a kertészkedésben, az alábbi cikkünkben hozunk 3 fontos információt a gyep táplálásról, amit mindenképpen érdemes tudnod, ha egészséges növényeket szeretnél.
Növényre szabott változatok
Mielőtt elindulnál egy kertészetbe és levennél a polcról egy tetszőleges csomag gyeptrágyát, nem árt tudni, hogy nemcsak a márka, vagy a csomagolás különbözteti meg az üzletekben sorakozó termékeket.
Fontos figyelembe venni, hogy különböző típusú gyeptrágyák kerültek piacra a más-más növényfajták ápolására. Keresgélj igényeid szerint a Szentiváni kertcentrum gyeptrágya kínálatában, ahol az egyes termékek leírásánál a javasolt felhasználás is fel van tüntetve.
Mivel minden növény más, ezért eltérő lehet, hogy milyen tápanyagok pótlása szükséges ahhoz, hogy a legjobb eredményt kaphassuk. Nitrogénre, magnéziumra, káliumra és foszforra ugyan a legtöbb növénynek szüksége van, azonban változó, hogy milyen mennyiségben, emiatt a gyártók speciális változatokat állítanak elő az egyes növénytípusok igényei szerint.
A speciális típusok mellett léteznek komplex összetételű verziók is, amelyek főként vegyes növényzetű kiskerteket tudnak kiszolgálni. A komplex termékek használata több, eltérő növény gondozása esetén ugyan megfelelő választás lehet, viszont ilyen esetekben is inkább a talajminta eredmények szerinti műtrágyázás a javasolt.
Nem is annyira “mű”
A műtrágya szó hallatán könnyen asszociálhatunk arra, hogy vegyi anyagokat tartalmazó szerről van szó. Ez viszont nincs így, hiszen a fő összetevők között kizárólag olyan elemek vannak, amelyeket a talaj és a szerves trágya is szolgáltat.
Nem kell tehát amiatt aggódnod, hogy ismeretlen, mesterséges anyagokat juttatsz a talajba.
Azonnal felszívódik
Napjainkban még mindig elterjedt jelenség a szerves trágya használata, kevesen tudnak azonban arról, hogy a felszívódást tekintve jelentős különbségek mutatkoznak a két trágyázási verzió között.
Míg a szerves trágyának a földbe való beleforgatása esetén is 4 hétre van szüksége, hogy kifejtse a hatását, addig a műtrágya a talajba történő bekerülést követően azonnal hatni kezd, ezzel jelentős időt spórolva.
A felszívódási időt figyelembe véve tehát érdemes lehet fontolóra venni, hogy melyik módszer lehet számunkra megfelelőbb.
A gyönyörű kert titka
Bár tapasztalatok hiányában sokan nem mernek belevágni a kertészkedésbe, elmondható, hogy a megfelelő tájékozódást követően a növényeink ápolása nem egy ördöngős feladat.
Ismerd meg a növényeid igényeit, ápold őket, és az eredmény önmagáért fog beszélni.