Hogy mi az EPR, azaz a kiterjesztett gyártói felelősség? Az Európai Unió azon irányelveinek összessége, amelyekben azt határozta meg, hogy újra kell hasznosítani a tagállamokban keletkezett hulladékok minél nagyobb részét.
EPR Magyarországon is
2023. július elsejétől Magyarországon is – az Európai Uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően – az egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért a gyártók, a termelők, és a forgalmazók felelősek. Hogy ez a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR), érinti-e a webáruházakat? Nos, ezt ha webáruház indítását tervezed, akkor már a webshop készítés előtt érdemes tisztázni.
Kivel? Olyan szakemberekkel, akik napi szinten belelátnak a folyamatokba (például a Webáruház készítés árak szakembereivel). Az érintett termékeket kormányrendelet szabályozza: 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének szabályairól.
Milyen termékekre vonatkozik az EPR?
A regisztrációs és díjfizetési kötelezettség a következő körforgásos termékek gyártóira vonatkozik (itt most a teljesség igénye nélkül szerepelnek a termékek, főként csak azok, amelyeket a webáruházakban árulnak):
- Csomagolóanyagok
- Gumiabroncs
- Elektromos és elektronikus berendezések
- Gépjármű alkatrészek
- Reklámhordozó anyagok
- Textil termékek
Kérdés: vajon a webáruház termékeinek csomagolása beletartozik az EPR-be?
Mi a csomagolás? A csomagolást az áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használják.
A csomagolás lehet:
- Fogyasztói vagy elsődleges csomagolás: ez az értékesítés helyszínén értékesítési egységet képez a fogyasztó számára.
- Gyűjtő- vagy másodlagos csomagolás: ez az értékesítés helyszínén meghatározott számú értékesítési egységet foglal magában.
- Szállítási vagy harmadlagos csomagolás: ez könnyíti meg a fogyasztói vagy gyűjtőcsomagolás átadását, átvételét és szállítását. Ez óvja meg az árut a károsodástól.
A webáruház esetére lefordítva: ha a raktárban vannak termékeink, amiket beleteszünk egy dobozba, „becsomagoljuk” (ez a gyűjtő- vagy másodlagos csomagolás), akkor vonatkozik ránk az EPR. Vagy ha a webáruházas termékünket a két raktárunk között mozgatjuk (ez a szállítási vagy harmadlagos csomagolás. A fogyasztói vagy elsődleges csomagolást pedig minden egyes termékünk vevőhöz szállítása során elvégezzük.
Mindebből az következik, hogy az EPR díjat nem csupán a termékünk gyártójának kell megfizetnie, hanem a webáruház tulajdonosának is, aki értékesíti a termékeket.
Kinek keletkezik EPR fizetési kötelezettsége?
EPR díj, azaz a kiterjesztett gyártói felelősségi díj fizetési kötelezettsége annak a webáruháznak keletkezik, aki az érintett körforgásos termékeket gyártja, belföldön értékesíti, vagy külföldi import után elsőként értékesíti belföldön, valamint bármilyen terméket becsomagol és belföldre szállít.
Az ezen a jogcímen beszedett díjak a majdani hulladék kezelésére képeznek forrást.