A családon belüli erőszak jelenségének nincs egységes definíciója, ismertetőjegyei alapján azonban egyértelműen meghatározható ez az erőszaktípus – állítják rendőrségi szakértők. Az esetek túlnyomó többségét a vele egy háztartásban élő hozzátartozó sérelmére követik el, de jelentős számban fordul elő volt házastárs sérelmére elkövetett bűncselekmény is.
A családon belüli erőszak számtalan módon megvalósulhat, leggyakrabban fizikai, szexuális, érzelmi, lelki erőszakként, illetve a bántalmazott személy pénzügyi, baráti, családi kapcsolatának korlátozásaként jelentkezhet. Az erőszak széles skálán mozoghat. A nem személyre irányuló erőszakformáktól (tárgyak összetörése, rugdosása, háziállatok kínzása) egészen a legsúlyosabb fizikai sértésekig (erőszakos közösülés, emberölés) terjedhet. A családon belüli erőszak áldozata bárki lehet, aki a bántalmazóval valamilyen függőségi viszonyban áll.
A családon belüli erőszak fogalma alatt azokat az eseteket értjük, amikor az egyik családtag (házastárs, élettárs, ex-partner, esetleg a szülő, vagy éppen a gyermek) kísérletet tesz, vagy meg is valósít olyan magatartásokat, amelyekkel a hozzátartozója fölött hatalmat – testi, anyagi, vagy jogi dominanciát – tud gyakorolni.
A családon belüli deliktumok túlnyomó többségét a vele egy háztartásban élő hozzátartozó sérelmére követték el, de jelentős számban fordult elő volt házastárs sérelmére elkövetett bűncselekmény is.
A legtöbb jogsértés azonban még mindig olyan személyek között valósult meg, akik egymással a legszorosabb fizikai, anyagi, erkölcsi kapcsolatban vannak, azaz egy háztartásban élnek. Sokszor a párkapcsolat megromlását követően, vagy esetlegesen már lezajlott bontóper és vagyonmegosztás után sem oldható meg a felek önálló lakásba költözése, így a kényszerű együttélés újra és újra problémákhoz vezet.
A bűncselekmények feltárásának körülményeit nehezíti, hogy a családtagok nem nyílnak meg a hatóság előtt, illetve a lakókörnyezet nem akar beleavatkozni mások életébe, ezáltal tanúskodni sem kíván. Az adatgyűjtés, tanúkutatás során nagyfokú zárkózottság mutatkozik a környezet és a szomszédok részéről. Az érintett lakóközösség nem szívesen szolgáltatja ki a birtokában lévő, az érintett családra vonatkozó információit.
Ideiglenes megelőző távoltartás
A családon belüli erőszak visszaszorítására 2009. október 1-jétől lehetőség van ideiglenes megelőző távoltartás elrendelésére. Az ideiglenes megelőző távoltartás átmenetileg korlátozza a bántalmazó tartózkodási szabadságát, a tartózkodási hely szabad megválasztásának jogát, a szülői felügyeleti jogát, valamint gyermekével történő kapcsolattartási jogát. Az ideiglenes megelőző távoltartás lényege, hogy a határozat alapján a bántalmazó köteles elhagyni a bántalmazottal közösen használt ingatlant és oda az ideiglenes távoltartó határozatban meghatározott ideig nem térhet vissza.
A távoltartás nem csak a közösen használt ingatlanra, hanem a személyes kontaktusra is vonatkozik. A távoltartás helyszíne elvileg minden térre kiterjed, de a törvény kifejezetten megjelöli a lakó- és munkahelyet, az oktatási intézményt, valamint a gyógykezelés céljából rendszeresen látogatott egészségügyi intézményt, vagy a vallásgyakorlás során rendszeresen látogatott épületet, illetve egyéb, a bántalmazott által rendszeresen látogatott intézményt. A távoltartás azonban nem jelenti a törvényesen fennálló kötelezettségek alóli mentesülést: az ideiglenes távoltartó határozat a bántalmazó más jogszabály alapján fennálló tartási, valamint a közös lakás fenntartására vonatkozó fizetési kötelezettségeit nem érinti.
Az ideiglenes megelőző távoltartás időtartama legfeljebb 72 óra lehet.
A családon belüli erőszak megszüntetése közös társadalmi érdek, amely széleskörű összefogást sürget valamennyi társadalmi rétegben, az állampolgárok, a civil szervezetek, a hatóságok és a rendőrség részéről is, hiszen a családon belüli erőszak nem magánügy.
Hova fordulhatunk segítségért?
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat ingyenes segélyvonala
(a kiszolgáltatott helyzetben lévők, a bántalmazottak és a családon belüli erőszak áldozatai számára létesült 24 órás szolgálat)
Telefon: +36-80/20-55-20
Kék Vonal
(segítség a veszélyben lévő gyermekek és fiatalok részére)
Telefon: +36-80/505-000
NANE Segélyvonal
(a bántalmazott nők és gyermekek részére jogi és egyéb tanácsok)
Telefon: +36-80/505-101 (szerda kivételével minden este 18.00-22.00 óra között)
Forrás: ORFK/Biztonságpiac.hu