Az ünnep gondtalan élvezete érdekében figyelmet kell fordítani a szükséges óvintézkedésekre is.
Az év legsötétebb időszakában érkezik a karácsony. Az adventi várakozáshoz hozzátartozik, hogy gyertyát gyújtunk az adventi koszorún, fényfüzéreket helyezünk el a karácsonyfán, a ház körül, vagy az ablakpárkányon, hogy a járókelők számára otthonunk hívogató színben tűnjön fel. Sőt ebben az időszakban a kandallót is szívesebben gyújtják be az emberek.
Különösen a gyerekek esetében fontos, hogy tisztában legyenek a tűz lehetséges veszélyeivel, és azzal, hogy nem mindig jó ötlet a kandallótűz, vagy a gyertyák közelében játszani. Figyeljünk arra, hogy amikor távozunk a szobából, vagy a házból, soha ne hagyjuk magára a nyílt tüzet. Szintén veszély forrása lehet, ha valamiért el kell mennünk egy rövid időre otthonról, és felkapcsolva hagyjuk a díszvilágítást a karácsonyfán, vagy az ablakban: az olcsó karácsonyi fényfüzérek az év legnagyobb részét egy poros dobozban töltik, és könnyen okozhatnak rövidzárlatot. Ellenőrizzük a fényfüzéreket, hogy nincs-e rajtuk törött szigetelés, valamint ha bármilyen kétség merül fel a minőségükkel kapcsolatban, akkor inkább vásároljunk egy újat.
A legtöbb baleset a háztartásban történik, különösen igaz ez a karácsonyi időszakban. Az első veszély már napokkal karácsony előtt jelentkezik, amikor elmegyünk megvásárolni a karácsonyfát. Kiválasztjuk a legszebbet, hazavisszük, majd nekiállunk megfaragni, hogy elhelyezhessük a nappaliban. A legtöbb ember nem használ fűrészt egész évben, de karácsonykor igazi „ezermesterré” válik. Jó esetben megússzuk néhány horzsolással és izomlázzal, rossz esetben mély sebeket is szerezhetünk.
Amennyiben sikerül a fát baleset nélkül befaragni, akkor még mindig jelentkezhet újabb probléma, ha a fa nem áll tökéletesen. Lehet, hogy észre sem vesszük, hogy a fa ferde – esetleg megpróbáljuk kikötözni egy bútordarabhoz – amikor megérkezik a macska, vagy a kisgyermek a családból, és a fa máris felborul a szobában. Csak remélhetjük, hogy ilyenkor senki nem áll alatta, vagy nem égnek rajta a gyertyák, csillagszórók.
Egy átlagos, két méter magas fenyőfán mintegy 400.000 tűlevél található. A tűlevelek három fő összetevője a cellulóz, az illóolajok és a víz. Ugyanakkor a legtöbb karácsonyfát már ősszel kivágják, így az ünnepekre már meglehetősen száraz. Később a lakás, vagy a ház fűtött és száraz levegője további vizet von el a fából.
„A karácsonyfa és a gyertya kombinációja kifejezetten veszélyes: a száraz tűlevelek és ágak erősen gyúlékonyak, egy percen belül az egész fenyőfa lángra lobbanhat” – hívta fel a figyelmet Horváth Andrea, az Allianz vezérigazgató-helyettese.
A legrosszabb, hogy általában alig marad időnk a reagálásra. A száraz részek begyulladása után a tűz hamar eléri az ágak és tűlevelek belsejében található illóolajokat és cellulózt – a fa tulajdonképpen felrobban.
Minden évben több millió karácsonyfát adnak el az ünnepek alkalmával. A statisztikák szerint az USA-ban több mint 33 millió, míg az Egyesült Királyságban 8 millió fenyőfát adtak el 2011-ben. Kihívást jelenthet a karácsonyfa hazaszállítása is. Az emberek minden évben felteszik maguknak a kérdést: hogy tudom ezt biztonságosan hazavinni? Az Allianz szakértői néhány jó tanáccsal szolgálnak.
A legtöbben az autóban, vagy annak tetején szállítjuk a fenyőfát. Kevesen használnak utánfutót, vagy más alkalmas eszközt a szállításra. Ha a fát a kocsiba passzírozzuk, vagy nem megfelelően rögzítjük a kocsi tetején, akkor nemcsak a közlekedési szabályokat sértjük meg, hanem másokat és magunkat is veszélynek tesszük ki.
Ha néhány ág, vagy esetleg az egész fa leesik útközben, akkor ez veszélyt jelent a mögöttünk lévő forgalom számára. Ha a szélvédőre csúszik, akkor eltakarja az előttünk lévő utat. Folyamatosan a fára figyelünk ahelyett, hogy a forgalomra koncentrálnánk.
A megfelelő tetőcsomagtartó használata mellett biztonságosabb, ha gyalog szállítjuk haza a fát. Természetesen ebben az esetben is előfordulhat, hogy parkoló autókat karcolunk meg, vagy járókelőket sebesítünk meg. Azonban, ha a teljes biztonságra szeretnénk törekedni, akkor rendeljük meg becses fánk leszállítását egészen a nappali szobáig.
Tanácsok a karácsonyfával összefüggő tűzesetek esélyének csökkentésére
- Kerülje a haj- és a hóspray használatát a karácsonyfa díszítésénél, mert a különböző spray-k használatát követően egy tűzeset során gyorsan tovább terjedhetnek a lángok.
- Ha gyertyákat választunk dekorációnak, jól láthatóvá kell tennünk és távol kell elhelyeznünk őket más dekorációktól, amelyek elősegíthetik a tűz terjedését.
- Soha ne hagyjuk az égő gyertyákat felügyelet nélkül, s tartsuk távol őket a kisgyermekektől, vagy a háziállatoktól.
- Ha fényfüzéreket használunk, ellenőrizzük, milyen állapotban vannak, különben gyorsan lángra kaphatnak.
- A karácsonyfát ellenőrizzük, hogy biztonságos helyzetben áll-e, nehogy eldőljön, ha véletlenül nekimegyünk.
- A karácsonyfát a fűtőtesttől és az elektromos eszközöktől minél távolabb helyezzük el.
- Egy tűzoltó-készülék is legyen kéznél a karácsonyfa mellett (és ellenőrizzük, hogy hogyan működik és még működőképes-e).
Tanácsok a karácsonyfa hazaszállításához
- A szállítmányt úgy kell elhelyezni, hogy ne csússzon le, ha véletlenül hirtelen kell nagyot fékeznünk, vagy esetleg el kell rántanunk a kormányt.
- A szállítmánynak nem szabad eltakarnia a kilátást, s nem akadályozhatja a közutakon történő biztonságos közlekedést.
- A rendszámtábla, a lámpák, irányjelzők és a hátsó lámpák nem lehetnek eltakarva.
- A jármű szélességénél nem lóghatnak ki jobban azok a szállított tárgyak, amelyek rosszul láthatóak.
- Ha nincs elég hely bent a csomagtartóban, akkor jobb, ha tetőcsomagtartót használ (kölcsön is kérhet egyet).
- A fát gondosan rögzíteni kell a tetőcsomagtartóhoz. A vékony kötelek általában nem elegendők.
- A légáramlatok bármikor levihetik a szállítmányt a tetőcsomagtartóról, úgyhogy érdemes óvatosan vezetni.
- Ha a karácsonyfa túllóg a kocsi hátuljánál, akkor egy piros zászlóval kell jelezni, hogy hol van a rakomány vége.
Forrás: Allianz/BP