Egy bonni nemzetközi kutató intézet adatai szerint a világ legmilitarizáltabb országa Izrael – bár valószínűnek tartja, hogy valójában Észak-Korea az, ahonnan azonban nem lehet megbízható adatokat kapni.
A Bonn International Center for Conversion (BICC) évente kiadott globális militarizációs indexe (GMI) azon alapul, hogy összevetik az adott ország GDP-jét és az egészségügyre fordított összegét a katonai kiadásaival, meghatározzák a katonai és félkatonai erők létszámának arányát a népességgel és az országban dolgozó orvosokéval, és a nehéz fegyverek számát a lakosságéval. A listát 1990 óta vezetik.
A legújabban, amely 135 országot tartalmaz, és a 2011-es adatokon alapul, a tíz legmilitarizáltabb ország sorrendben:
- Izrael
- Szingapúr
- Szíria
- Oroszország
- Jordánia
- Ciprus
- Kuvait
- Azerbajdzsán
- Bahrein
- Szaúd-Arábia
Az előző évihez képest a különbség, hogy a vezetők közül kikerült Dél-Korea és Görögország, és belépett Bahrein és Azerbajdzsán. Jellemző, hogy a listát vezető 40 ország között ott van a Közel-Kelet valamennyi állama.
Az Egyesült Államok annak ellenére, hogy még a csökkentett, 689 milliárd dolláros katonai költségvetése is a legmagasabb a világon, csak a 30. helyen áll militarizáltságának mértékét tekintve. A katonai kiadások csökkentése Európa-szerte éreztetik hatásukat, így kerülhetett Németország a 86. helyre. Ugyanakkor az Azerbajdzsán és Örményország közti aggasztó viszály miatt az előbbi a rangsor 8, az utóbbi 23. helyére jött fel. Az afrikai országok militarizáltsági foka viszont a gyakorlatilag állandó fegyveres konfliktusaik dacára is alacsony, a Fekete-Afrikában vezető Angola is csak a 30. helyen áll.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János