A munkáltató a kockázatértékelést, a kockázatkezelést és a megelőző intézkedések meghatározását – eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább három évente köteles elvégezni. A 2011. évi CXCI. törvény (175. § (1) bekezdése) módosította a munkavédelemről szóló (1993. évi XCIII.) törvény (Mvt) kockázat-értékeléssel kapcsolatos (54. § (3)) bekezdését.
Amennyiben a kockázatértékelés 2008. 12. 31-ig elkészült, és (évenkénti) felülvizsgálata az elmúlt három évben egyáltalán nem történt meg, a munkáltató a kockázat-értékelést, a kockázatkezelést és a megelőző intézkedések meghatározását 2012-ben köteles (újra) elvégezni. Ha a 2008. 12. 31-ig elkészített kockázatértékelés dokumentumát a 2009., 2010. és 2011. években felülvizsgálták és nem került sor olyan – az Mvt. 54. § (3) bekezdésében nevesített, „indokolt eset”-nek minősülő – változás, változtatás a technológiában vagy a munkakörülményekben, amely a kockázatértékelés újbóli elvégzését tette volna szükségessé, és a soron kívüli felülvizsgálat indoka sem állt fenn, a legutolsó felülvizsgálat időpontjától számított három éven belül kell elvégezni a kockázat-értékelést.
Indokolt esetnek kell tekinteni – az Mvt. 54. § (3) bekezdése szerint – különösen az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának megváltozását, illetve minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatást, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak – ideértve a munkaklíma-, zaj-, rezgésterhelést, légállapotokat (gázállapotú, por, rost légszennyezők minőségi, illetve mennyiségi változását). Soron kívül el kell végezni a kockázatértékelést, ha az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben bekövetkezett munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés fordult elő, vagy a kockázat-értékelés a külön jogszabályban meghatározott szempontra nem terjedt ki. Az 56. §-ban meghatározottak a kockázat-értékelésben rögzítésre kerülhetnek.
Abban az esetben, ha a kockázat-értékelést 2009-ben készítették el és az elmúlt években nem történt meg a felülvizsgálata, a kockázat-értékelést – a fentiek figyelembe vételével – 2012-ben újra el kell végezni. Amennyiben a kockázat-értékelés 2010-ben készült első alkalommal és nem fordult elő olyan változás, változtatás a technológiában, a munkakörülményekben, amely az Mvt. 54. § (3) bekezdése alapján „indokolt eset”-nek minősül és a soron kívüli felülvizsgálat indoka sem állt fenn, a kockázatértékelést hároméven belül, legkésőbb 2013-ban kell elvégezni. Abban az esetben, ha a „2010-es” dokumentum felülvizsgálata 2011-ben megtörtént, a soron következő kockázat-értékelést legkésőbb 2014-ben kell elkészíteni. 2011-ben készült kockázat-értékelési dokumentum esetén a kockázat-értékelést legkésőbb 2014-ben kell újból elvégezni.
2012. január 1-jétől megszűnt a kockázat-értékelés évenkénti felülvizsgálati kötelezettsége.

A munkavédelmi felügyelők a 2009–2011 közötti időszakban elvégzett, felülvizsgált kockázat-értékelések „érvényességének” megállapításánál az értékelés, illetve a legutolsó felülvizsgálat időpontját veszik figyelembe a hatósági ellenőrzés során (a soron következő kockázat-értékelés elvégzésének határidejét ettől az időponttól kell számítani). Elmulasztott évenkénti felülvizsgálat(ok) esetén a munkavédelmi felügyelő nem intézkedik, ezekben az esetekben is a háromévenkénti kockázat-értékelési gyakoriság az irányadó. 2012. évben csak azoknál a munkáltatóknál indokolt a munkavédelmi hatósági intézkedés, amelyek kockázat-értékelés hiányában végzik tevékenységüket, vagy a kockázatértékelést 2008. 12. 31-ig készítették el és az elmúlt három évben nem gondoskodtak a felülvizsgálatról. Az első veszélyességi osztályba tartozó munkáltató esetén a kockázat-értékelés hiánya munkavédelmi bírság kiszabását vonhatja maga után (Mvt. 82. §).
Forrás: Biztonságpiac.hu/NMH