A lengyelek hatvan százaléka támogatja az amerikai katonai jelenlét növelését – derül ki egy felmérésből. A lap szerint több amerikai katona érkezik majd Lengyelországba, mint eddig tervezték.
A felmérés szerint az amerikai erők tervezett növelését a válaszolók hatvan százaléka határozottan támogatja, illetve „inkább támogatja”, míg harminc százalék kisebb-nagyobb mértékben ellenzi, a megkérdezettek tíz százalékának pedig nincs róla véleménye. Egyúttal a válaszadók 81 százaléka úgy látja: a megnövelt jelenlétet a lengyel és az amerikai félnek egyenlő mértékben kell finanszíroznia.
A felmérést egy nappal a washingtoni lengyel-amerikai államfői találkozó előtt hozták nyilvánosságra. Andrzej Duda lengyel és Donald Trump amerikai elnök a kétoldalú védelmi együttműködés továbbfejlesztéséről tárgyal, napirendre kerülnek a kereskedelem, az energiaügy, valamint a telekommunikációs biztonság kérdései is.
A találkozót megelőző diplomáciai tárgyalások „sokkal ambiciózusabb eredményeket hoztak, mint amilyenekről eddig szó volt” – írja a helyi sajtó.
Sajtóértesülések szerint akár kétezerrel is nőhet a Lengyelországba telepített amerikai katonák száma, miközben a tavalyi lengyel-amerikai biztonságpolitikai nyilatkozat értelmében az állományt ezer katonával emelték volna. Jelenleg mintegy ötezer amerikai katona állomásozik Lengyelországban, a 2017-ben állandó rotációs jelleggel telepített alakulatokban.
Trump múlt héten jelentette be, hogy Washington 34 és fél ezerről 25 ezerre csökkenti a Németországban állomásoztatott amerikai katonák számát. Arról még nincs információ, hogy a katonákat Lengyelországba honnan vezénylik át. Szó esik viszont a cikkben arról, hogy harminc F-16-os amerikai vadászrepülőgépet telepíthetnek át a németországi Spangdahlemben működő bázisról.
Áttelepítik Lengyelországba továbbá Kentuckyból az amerikai hadsereg 5. hadtestének parancsnokságát – írja a lap. A készülő megállapodás keretében Lengyelország átvesz öt C-130H Herkules katonai szállítórepülőgépet is, a feleslegessé vált amerikai hadfelszerelést hasznosító (Excess Defense Articles, EDA) program keretében.
Korábbi sajtóértesülésekkel szemben nem kerül napirendre Lengyelország csatlakozása a taktikai atomfegyverek külföldi telepítését lehetővé tevő NATO-programhoz (Nuclear Sharing) – olvasható a cikkben.
A védelmi kérdéskör mellett viszont szándéknyilatkozat születhet a lengyelországi atomerőmű létesítésének amerikai hitelezéséről. A Lengyelországba érkező amerikai katonák széles körű mentelmi jogot kapnak majd, nagyobbat, mint amilyet Németországban vagy Japánban élveznek. Lengyelország vállalta a megerősített amerikai jelenlét költségeinek „jelentős” részét – írják továbbá, megjegyezve: ennek részleteiről nincs információ.