Prevenciós roadshow-t indított a Balatonnál a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ), az akció húsz állomásán a legfontosabb vízbiztonsági szabályokra hívják fel a figyelmet, tekintettel a szezon eddigi tapasztalataira, és arra, hogy ezen a nyáron már öten fulladtak bele a tóba – mondta a szervezet elnöke.
Bagyó Sándor a roadshow első állomásán kifejtette: a fürdőzés és a hajózás szempontjából kedvező eddigi nyári időjárás komoly feladatokat rótt a VMSZ-re, amely hetvenhét helyszínen ad szolgálatot (balatoni strandokon, kempingeknél, egyéb strandi és szállodai medencéknél, továbbá más fürdőknél és uszodáknál).
„Döbbenten fogadtuk a balatoni haláleseteket, amelyek szinte sorozatban következtek be, és amelyek mindegyike elkerülhető lett volna az alapvető szabályok betartásával” – fogalmazott. A Balatonban idén nyáron már öten – négy fiatalember és egy középkorú férfi – vesztették életüket, közülük négyen nem tudtak vagy csak gyengén tudtak úszni, mégis mély vízbe merészkedtek vízibiciklivel vagy strandkajakkal, illetve egyikük menet közben ugrott vízbe egy vitorláshajóról.
Bagyó hangsúlyozta, nem jogszabályt kell módosítani a nagyobb vízbiztonságért, hanem jobban be kell tartani a meglévő előírásokat. Hozzátette, hogy az üzleti szférának is többet kellene tennie a biztonságért, például fel kellene hívniuk a figyelmet a Balaton veszélyeire, és kérés nélkül biztosítani mentőmellényeket olyan strandi eszközökhöz is, amelyeken egyébként nem kötelező a használatuk.
Az elmúlt időszak eseteinek tükrében a VMSZ fontosnak tartja felhívni a figyelmet a vizek veszélyeire, a vízen tartózkodás és a fürdőzés szabályaira, az egyéni felelősségre és az önmentés lehetőségeire, ezért járják körbe a szezon hátralévő részében a Balaton strandjait. A roadshow-n életmentést oktatnak laikusoknak és bemutatják a vízi mentéshez használt eszközeiket.
A helyszínekről és az időpontokról a www.vizimentok.hu honlapon olvashatók részletes információk, és ott ingyenesen hozzáférhetővé a vízből mentésről és az elsősegélynyújtásról szóló alapszintű tananyag is. Még mindig kevesen élnek a VMSZ BalatonHelp nevű okostelefon-alkalmazásával, amely ingyenes vízi segélykérő applikáció: pillanatok alatt el tudja juttatni a szükséges információkat, koordinátákat a mentésirányítási központba.
Az Android, iOS és Windows Phone operációs rendszereken is elérhető alkalmazást az idei vitorlázószezonban eddig csaknem háromszor annyian töltötték le, mint tavaly, így jelenleg több mint kilencszáz készüléken fut.
Tar Mihály, a VMSZ szóvivője elmondta, hogy a szakszolgálat a nyári szezonban átlagosan napi 130-150 emberrel és hét hajóval (köztük kettő sürgősségi hajó) áll szolgálatban a Balatonon. Eddig a strandokon ötvenegy súlyos sérültet láttak el és adtak át a mentőknek például súlyos allergiás reakció, csonttörés, ájulás, eszméletvesztés miatt. Továbbá 2356 könnyű sérült ellátásában vettek részt, főként kagyló okozta vágás, horzsolás miatt, tizenöt embert mentettek ki a vízből, egy esetben újraélesztésben segítettek – összegzett. A hajósok riasztása nyomán ötven bajba jutott emberhez vonultak ki, tizennyolc esetben eszközt is kellett menteni, továbbá húsz vitorlásverseny és harminchét egyéb rendezvény biztosításában vett részt a VMSZ – tette hozzá.