Az alkoholizmus olyan betegség, ami nem kizárólag annak nehezíti meg az életét, aki a betegséggel küzd, hanem azok számára is küzdelmes szituációt teremt, akik az alkoholistával együtt élnek.
Életre szóló hatás
Aki alkoholista szülő mellett nőtt fel, az ennek a terhét egész életében hordozza. Az Online pszichológiai tanácsadás keretében akár hosszú távú munka is elképzelhető annak érdekében, hogy javuljanak a lehetőségei, illetve a körülményei, hogy az önismeret fejlődésével, a traumák feldolgozásával jobb életminőség váljon elérhetővé.
A bántalmazó viselkedés mellett egy alkoholizmusban szenvedő apa vagy anya mellett a gyermek olyan fiatal életkorban kerül szülő, illetve felnőtt szerepbe, amikor ennek még nem szabadna megtörténnie.
Mivel nem képes – egyszerűen a korából és helyzetéből adódóan – megfelelni ilyen jellegű elvárásoknak, ezért ez folyamatos frusztrációt jelent számára, ráadásul nem élheti meg a gyermekkorát és a serdülőkorát sem. Pontosan annak a lehetőségét veszíti el, hogy megtalálja önmagát, ehelyett a felnőttön próbál így vagy úgy segíteni.
Jellemzően ezért a próbálkozásért nem dicséretet, hanem korholást kap, főleg akkor, ha pontosan úgy sikerülnek ezek a feladatok, ahogy a gyerekeknek szoktak – nem tökéletesen.
Milyen hatások lehetnek?
Állandósulhat a mások megmentésére irányuló vágy, akár szerepként is, de az is gyakori, hogy a gyermek felnőttként is megőrzi a folyamatos tagadást, amiben felcseperedett, egészen egyszerűen azért, mert ez az egyetlen forma, amiben élhetett. A tagadás kifejezetten jellemző ezekre a családokra, a nehézséggel való szembenézés helyett.
Azonban a titok mindig teherként jelenik meg a családi dinamikában, ráadásul azt is tanítja a gyermeknek, hogy nem kell szembenézni a nehézségekkel, hanem lehet, sőt, kell tologatni a gondokat a megoldás helyett. Ezeket a gyerekeket felnőttként is rendszerint önbizalomhiány kínozza.
Az alkoholista szülő gyermeke általában saját másokban keresi a hibákat, mégis kifejezetten negatív önértékelés jellemzi. Nagyon gyakran csap ez át nagyon erős maximalizmusba, ahol a pozitív visszajelzéseket a környezet adja meg a saját belső megerősítések helyett.
A leggyakoribb hatások mellett természetesen számos más dolgot is megemlíthetnénk, amely jellemzi az alkoholista szülő mellett felnőtt embereket, de az egyik legerősebb vonás mégis az, hogy sokszor maguk számára is függő társat választanak, tudattalanul is remélve, hogy ezúttal több sikerrel járhatnak.
Javulhat a helyzet?
Saját magától nem valószínű, hogy semmissé tudnak válni ezek a történések, de nem is kell, hogy cél legyen egy újabb tagadás, aminek újabb lelki terheit kötözhetnénk batyuként a hátunkra.
Ehelyett fel kell dolgozni a történteket, s minél jobban megérteni a saját mozgatórugóinkat, amelyek mentén akár változásokra is képessé válhatunk. Az önismeret fejlesztése, a berögzült viselkedés megváltoztatása segítenek abban, hogy új lapot kezdjünk a saját életünkben.