Az elmúlt nyolc évben az amerikai hadsereg ötmilliárd dollárt költött a katonák új álcaruhájának kidolgozására, amelynek eredményeként a következő 12 hónapban 1,1 millióan cserélhetik le terepruhájukat valamire, amit Multicamnak hívnak.
A Business Insider szerint az álcázás szempontjából fontos a szín és a mintázat, hogy a viselő beleolvadjon a környezetbe, amit a pixelek segítségével érnek el, amelyek makro és mikro mintázatot alkotnak, megtörve a természetben nem létező egyenes vonalakat, és még infravörös fényben is megtörik az emberi test vonalait és álcázzák mozgását. Ezt tovább segíti, ha az anyag három dimenziós, vagyis nem sima. Ilyen például a Kryptek, amelynél a háttér árnyékos, a kiemelkedő véletlenszerű formák élesen körülhatároltak. Segít egy kis fényvisszaverő képesség is, amellyel három dimenzióssá válik a két dimenziós kép, jobban illeszkedve a természetes környezetbe.
A CNN beszámolója szerint azonban ennél is hatásosabb lehet az a kanadai találmány, amelyet milliárdos támogatás nélkül, saját fejlesztésében hozott létre a Hyperstealth Biotechnology Corp. A Quantum Stealth (képünkön) anyag állításuk szerint teljesen láthatatlanná teszi használóját még az infravörös tartományban is, csak akkor lehet észrevenni viselőjét, ha átesnek rajta. A technológia passzív, vagyis nem használ és nem bocsát ki semmilyen energiát, az anyag maga elhajlítja a fényt a tárgy körül. Az amerikai hadsereg már tanulmányozza a szuperlopakodó anyagot és felhasználási lehetőségeit.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János