Az építőipari kivitelezés munkavédelmi szempontból talán az egyik legveszélyeztetettebb terület napjainkban. A munkavállalók nagyon sok olyan külső hatásnak vannak kitéve, melyek potenciális veszélyforrást jelenthetnek az egészségükre, ezért fokozott figyelmet igényel az e körülmények között munkát végzők egészségvédelme.
Az építőipari kivitelezés során alkalmazott munkavédelmi intézkedéseket, előírásokat három oldalról lehet igazán jól megközelíteni. Természetesen ezen a területen is léteznek munkavédelmi előírások, szabályzatok, melyeknek a betartása kötelező – ennek ellenére több vállalkozás megszegi e szabályokat, veszélyeztetve ezzel saját dolgozóit. A második nézőpont a megrendelő igénye. A megrendelői oldalról ma már egyre professzionálisabb hozzáállás észlelhető és a munkavédelemmel kapcsolatos elvárások teljes körű érvényesítése. Míg a harmadik irány maga a kivitelező filozófiája – mondta a Biztonságpiac.hu-nak Pintyőke Marcell, a KÉSZ Holding Zrt. marketing igazgatója.
A munkavédelmi koordinátor
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében az építés-kivitelezési munkahelyen biztonsági és egészségvédelmi (munkavédelmi) koordinátort kell kijelölni. A munkavédelmi koordinátor – többek között – a kivitelezési tervek elkészítése során összehangolja az egyszerre, illetve a csak egymás után végezhető munkafázisokat, és meghatározza a munkaszakaszok előre látható kivitelezési időtartamát. Feladatai közé tartozik az építési munkahelyen egyidejűleg, illetve egymást követően tevékenykedő munkáltatók tevékenységének összehangolása, a munkafolyamatok ellenőrzésének összehangolása, valamint a szükséges intézkedések megtétele annak érdekében, hogy az építési munkahelyre kizárólag csak az arra jogosultak léphessenek be.
Minden építési projekt egy kicsit különbözik egymástól, így a munkavédelem is más és más dimenziókat nyer esetükben. A munkavédelem szükséges mértéke és feltételrendszere nem csak az épület típusától, hanem egyéb tulajdonságaitól, például a méretétől, magasságától is függ – hiszen egészen másképp kell például összeszerelni egy 50 méter magas technológiai tornyot, mint egy belvárosi színház szerkezetét. „Nekünk pedig nem csak a megrendelő felé, de saját alvállalkozóink, partnereink felé is példát kell mutatni a munkavédelemben, ami sok esetben többletköltséget is jelenthet, de közös érdekünk megvalósítani” – hangsúlyozta Pintyőke Marcell, hozzátéve: egy-egy projekt előkészítésénél – a versenyeztetés szakaszában – még nyitott kérdés a munkavédelem mélysége. A megrendelők többsége nehezen hiszi ekkor még el, hogy a munkavédelmi szabályok betartása, a megvalósítandó munkavédelmi tevékenységek többletköltségekkel járhatnak.
Projektspecifikus munkavédelem
A kivitelezési projektekre – projektspecifikusan – Egészségvédelmi és Biztonsági (EB) tervet kell készíteni annak érdekében, hogy a veszélyek előzetes feltárásával és a kockázatok csökkentése érdekében kifejtett közös munkával a káresemények elkerülhetőek legyenek. A terv meghatározza a kivitelező és az alvállalkozók feladatait, a munkavégzés feltételeit, a munkaterületen tartózkodók és munkavállalók (jogszabályban és a cég minőségirányítási rendszerében előírt) kötelességeit. Nagyon fontos a prevenció érdekében belefoglalni, hogy hogyan kell reagálni vészhelyzetek esetében, hiszen ezekben a szituációkban a gyors reagálás életeket menthet és nélkülözhetetlen. Tartalmazza továbbá az alkalmazott munkaeszközök leírását, a magasban történő munkavégzés szabályait (amennyiben ez előfordul), a gépek telepítésével, az egyes anyagok mozgatásával kapcsolatos előírásokat. Kiemelten foglalkozik a veszélyes anyagok tárolásával és elszállításával kapcsolatos tevékenységek szabályozásával. A cégcsoport minden egyes projektre speciális EB tervet készít, melyben minden olyan, munka- és egészségvédelmére vonatkozó szabályozás leírásra kerül, amellyel az ott dolgozók egészségét és biztonságát kívánják védeni.
A munkavédelmi intézkedések hatásosságát elősegítendő a cégcsoport integrált minőségirányítási rendszert működtet, melynek egyik fontos eleme a Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszerre vonatkozó MEBIR szabványnak való megfelelőség. Emellett évek óta minden munkavállaló rendszeresen részt vesz egy teljes körű munkavédelmi oktatáson is, amely kötelezettség az alvállalkozókra is vonatkozik.
A projektek szoros ütemezése miatt természetesen előfordul, hogy az építőipari kivitelezéseken ősszel és télen is dolgoznak a munkavállalók. A kivitelezési helyszíneken azonban a hideg időben végzett munkának minden olyan feltétele adott (például zárt és fűthető konténerek, meleg víz, védőital), amely elősegíti a munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét. A megfelelő egyéni védőeszközök (például téliesített bakancsok, kesztyűk, sisakok) pedig védelmet nyújtanak az időjárási körülményekből eredő viszontagságok ellen.
Forrás: Biztonságpiac.hu