Októberben folytatódhat európai uniós támogatással az aknamentesítés a horvát-magyar határon, az erről szóló szerződést Tomislav Karamarko horvát belügyminiszter és Simó Balázs, a közös program magyar irányítója szerdán Eszéken írta alá.
A horvát aknamentesítési központ és a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság idén tavasszal félmillió euró önerő mellé hárommillió euró pályázati forrást nyert a délszláv háború során telepített robbanószerkezetek feltérképezésére és felszámolására – mondta el Magyar József, a zágrábi magyar nagykövetség első beosztottja.
Ebből az összegből a határtérség horvát oldalán másfél négyzetkilométeres területen végzik el az aknamentesítést, az ezzel szemben fekvő magyar területeket pedig átvizsgálják, és ha szükséges, mentesítik az aknáktól.
A munkálatok két térségre terjednek ki: a horvátországi Darázs (Draz) járásra, annak Dunáig tartó területére, valamint Alsómihojlác (Donji Mihojlac) térségére, illetve az ezekkel szemben lévő magyar határterületekre.
Csak Eszék-Baranya megyében még 141 négyzetkilométeres terület vár aknamentesítésre, köztük a nemzetközi védettséget élvező Kopácsi-rét 37 négyzetkilométeres területe. A megyében a háború óta eltelt időszakban 38 ember halálát követelték a véletlenül felrobbant aknák.
A mostani pályázatnak köszönhetően két évig tartó projekt keretében digitális térkép készül a veszélyes területekről, a mentesítést európai uniós közbeszerzési eljáráson nyertes társaságok szakemberei végzik el. A 141 négyzetkilométeres területen a robbanószerkezetek megtalálásához korábban 170 aknatérkép készült, további 33 helyen csak sejtik, hogy aknákat rejt a föld.
Az MTI korábbi információja szerint szakemberek a magyar oldalon Magyarbólyhoz közel, a D234-236-os határjelek között tartják a legvalószínűbbnek az aknák előfordulását. Az aknásításról nem készültek vázlatok, ezért nem tudni, mennyi és milyen robbanószerkezet van a föld alatt, azok csak a teljes terület átvizsgálásával találhatók meg.
Forrás: MTI