Megtiltotta a rendőrség a szakszervezetek szeptember 29-től meghirdetett D-Day elnevezéssel szerveződő sztrájk- és tüntetéssorozatát. A szakszervezetek bíróságon támadják meg a döntést.

Mintegy hetven szakszervezetet, civil és társadalmi szervezetet tömörítő akcióegység tartana Budapesten ülősztrájkot, kerekasztal-megbeszélést, nagygyűlést, valamint félpályás útlezárásokkal lassítaná országszerte a közúti forgalmat.
Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke szerint azonban a rendőrség külön határozatokban tiltotta meg mind a tizenkét rendezvényt.
A szakszervezeti vezető nonszensznek nevezte az október 1-jére bejelentett Kossuth téri megmozdulás letiltását, ugyanis, mint azt Kónya Péter elmondta, a betiltást indokló határozatban az áll, hogy a rendezvény zavarná az Országgyűlés munkáját. Október 1. azonban szombatra esik, aznap délután pedig nem is tartanak ülést a Parlamentben – fogalmazott az akcióegység vezetője.
A rendvédelmi szakszervezetek vezetői csütörtökön úgy foglaltak állást, hogy a rendőrségi tiltó határozat súlyosan sérti az alkotmányos jogokat, és leszögezték, a szeptember végére, illetve október elejére tervezett tüntetéseket megtartják.
A más helyszínekre vonatkozó tiltó határozatok között említette, hogy az ülősztrájkot a Lánchídnál a közlekedés aránytalan akadályozására hivatkozva tiltották meg, miközben köztudott, hogy felújítás miatt másfél évre lezártak hidakat, és egy nappal később, október 2-án egy futóverseny miatt kell lezárni a hidat.
A szakszervezeti közlemény szerint a D-Day nem marad el, „sőt a hatalom erejének ilyen fitogtatása újabb lendületet ad a szerveződésnek”.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság alaposan megvizsgálta, hogy a megmozdulás ideje alatt és helyén milyen a közlekedés helyzete, milyen úton lehetne elterelni, és megállapították, hogy a több helyszínre, folyamatosan bejelentett rendezvény miatt a forgalmat nem lehet zökkenőmentesen bonyolítani, ezért alapos mérlegelés után, a gyülekezési törvény értelmében, a hatályos jogszabályok alapján tiltották meg tüntetést – közölte Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel.
A mintegy 70 szakszervezetet, civil és társadalmi szervezetet tömörítő akcióegység szeptember 8-án sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a munka világát érintő kilencpontos követeléscsomagot fogalmaztak meg, és szeptember 29-től indítják a határozatlan időre meghirdetett, D-Daynek nevezett tüntetéssorozatukat.
Az LMP véleménye szerint nem felel meg az alkotmányos alapelveknek az a rendőrségi döntés, amelyik megtiltotta a szakszervezetek szeptember 29-től meghirdetett D-Day elnevezéssel szerveződő ülősztrájk és tüntetéssorozatát – mondta csütörtökön az MTI-nek Schiffer András. A frakcióvezető szerint a demonstrációk, a döntés ellenére – más helyszínen és időpontban – megtarthatóak.
A D-Day reklámvideója – 2011. szeptember 29.
Forrás: Biztonságpiac.hu/Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége/MTI